Ministři financí EU se nedohodli na pravidlech pro záchranu bank

22.06.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Lucemburk/Brusel 22. června (zpravodaj ČTK) - Ministři financí Evropské unie se dnes nedohodli na nových pravidlech pro bankovní krize kvůli sporům o to, jak by měly být rozděleny náklady za zkrachovalé banky. Po asi 20 hodinách maratonského jednání se ministři dnes ráno v Lucemburku rozhodli, že se pokusí znovu o dohodu na mimořádné schůzce ve středu, těsně před summitem Evropské unie.

Mechanismus řešení bankovních krizí je jednou ze součástí připravované bankovní unie. Nová pravidla pro "krizové řízení bankovních institucí" mají po finanční krizi v roce 2008 především zajistit, aby v budoucnu mohly být banky v případě krachu uzavřeny "organizovaně", tedy podle jasně daných kritérií. Má se tím předejít panice na trzích a zajistit, aby náklady nenesly především státy, tedy daňoví poplatníci.

Klíčovým sporným bodem je právě rozložení nákladů za zkrachovalou banku, jinak prý se v ostatních aspektech ministři dohodli již z 90 procent. "Je tam jasně nastavený postup. První, kdo zaplatí, je majitel. Až potom nastupuje nějaký národní fond a až potom nějaký evropský fond a až potom by nastupovali daňoví poplatníci," řekl v pátek náměstek českého ministra financí Tomáš Zídek.

Na tomto pořadí panuje shoda. Země se ale zatím nedohodly, jakou flexibilitu budou mít jednotlivé státy při rozhodování o tom, jak velké ztráty postihnou jednotlivé skupiny - majitele, akcionáře a velké střadatele.

Německo prosazuje stejná pravidla pro všechny. Británie, Francie a Švédsko naopak chtějí určitou flexibilitu, aby měly při řešení bankovních krizí větší prostor k manévrování. Podle Německa uniformní pravidla zaručují, že některé banky nebudou znevýhodněny.

Diplomaté tvrdí, že schůzka se dostala do slepé uličky především právě kvůli neshodě mezi Británií a Francií. Další linie sporu na stejné téma se projevila mezi zeměmi eurozóny a státy, které nemají euro, především Švédskem, Británií a Dánskem. Ministři financí se proto dnes časně ráno rozhodli schůzku ukončit a sejít se mimořádně znovu ve středu. Případná dohoda by tak byla uzavřena ještě před summitem Evropské unie ve čtvrtek a v pátek.

Země EU v letech 2008 až 2011 vydaly na záchranu bank asi třetinu evropského HDP, většinou ze státních fondů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK