"Model spolupráce s Vemexem se zatím domlouvá. Na druhém jednání už byli zástupci městské firmy Obytná zóna Sylván, správce bytů," uvedl. Vemex se totiž zatím neorientuje na občany a nemá v ČR obchodní kanceláře. Obytná zóna by se stala zprostředkovatelem a na ni by se pak obraceli klienti.
"Nejprve bychom levný plyn nabídli lidem v městských bytech. Poté by byla kampaň na webu, Radničních listech a na tiskových konferencích. Předem to ale musí být velmi dobře právně ošetřené," řekl Zrzavecký. Magistrát podle něj nebude model organizovat ani financovat. Chce jen "umožnit lidem, aby měli levnější plyn". Cena pro domácnosti by se podle náměstka mohla snížit až o třetinu. Například v okrajové části Červený Hrádek, kde lidé plynem i topí, by ušetřili desítky tisíc korun ročně.
Po dosažení velmi dobré ceny u plynu nyní Plzeň spustila u komoditní burzy veřejnou zakázku na nákup elektřiny na další tři roky od ledna 2014, kam se může Vemex také přihlásit. "Pokud bychom vysoutěžili podobně nízkou cenu, zvažovali bychom také vyjednat nižší cenu pro domácnosti, pokud je to právně možné," uvedl Zrzavecký. Úspora je odhadována na čtyři miliony korun ročně oproti letošní cenové úrovni.
S komoditní burzou už město detailně jednalo o levnější elektřině v roce 2011; úspora vyšla dva miliony korun. ČEZ ale tehdy podle Zrzaveckého argumentoval, že dlouhodobě podporuje veřejný život osmi miliony korun. Město se tak s ním nakonec dohodlo, ale na ceně o jednotky procent nižší. "Letos už na komoditní burzu jdeme. Ale chci nejprve vidět výsledek burzy, který porovnáme s nabídkou ČEZ," uvedl.