Zpráva podle deseti regulačních kritérií hodnotí, jak snadné či nesnadné je podnikat v té či oné zemi, a na základě bodového hodnocení v každé kategorii řadí jednotlivé ekonomiky do žebříčku. Doing Business může mít značný vliv na ambiciózní vlády: například ruský prezident Vladimir Putin loni vyhlásil cíl dostat Rusko z nynějšího 120. místa na 20. příčku.
Podle panelu, jehož založení inicioval prezident banky Jim Yong Kim, může být řazení zemí do jednoho žebříčku zavádějící. Podle jeho mínění mohou celkové pořadí ovlivnit příliš drobné faktory, a někdy tak není výsledek dostatečně objektivní.
Podle zdrojů agentury Reuters tlačila na změny v metodologii zprávy a na zrušení celkového pořadí hlavně Čína. Ta loni skončila na nepříliš lichotivém 91. místě.
"Panel se domnívá, že banka by se měla s touto praxí rozhodně rozejít," uvedl výbor vedený jihoafrický ministrem plánování Trevorem Manuelem. "Je důležité si připomenout, že zpráva má být čistě informativním projektem. Její rolí je tedy inspirovat politická opatření, nikoli předepisovat a předkládat normativní postoje, což určování pořadí do určité míry dělá."
V celkovém žebříčku snadnosti podnikat dlouhá léta vede Singapur. Za ním se v poslední zprávě z loňského října umístily Hongkong, Nový Zéland, Spojené státy a Dánsko. Na chvostu žebříčku figurovala Středoafrická republika.