Index předních akcií na burzách v Šanghaji a Šen-čenu CSI300 uzavřel s poklesem o 0,3 procenta na 2165,4 bodu. Během dne vykazoval propad až o šest procent. "Investoři se stále drží stranou kvůli zvýšeným obavám ohledně čínského hospodářského růstu a finančního trhu," uvedl jeden z analytiků makléřské společnosti Hyundai Securities.
Čínská centrální banka nyní omezuje příliv levných peněz do finančního sektoru, aby přiměla komerční banky k větší úvěrové disciplíně. Právě prudký růst úvěrů přitom výrazně přispíval k rychlé expanzi čínského hospodářství.
Čína byla v posledních letech hlavním motorem růstu světové ekonomiky a stala se významným dovozcem komodit i spotřebního zboží. Zpomalení hospodářského růstu v Číně by mohlo mít negativní dopad na řadu odvětví, například na těžební a automobilový průmysl. Čína je nyní například důležitým odběratelem železné rudy a uhlí z Austrálie a spotřebního zboží z Japonska a Jižní Koreje.
Hlavní index tokijské burzy Nikkei dnes klesl o 0,7 procenta na 12.969,34 bodu. Kromě obav ohledně napětí v čínském bankovním systému jej tlačí dolů očekávání, že americká centrální banka (Fed) začne omezovat opatření na podporu domácího hospodářství. Obchodování v Japonsku provázely značné výkyvy. Index Nikkei tak po počátečním nárůstu o 1,3 procenta vykazoval v jednu chvíli pokles o 2,3 procenta.
"Investoři se začali obávat reakce trhů ve Spojených státech a Evropě na poklesy v Číně a pustili se do prodejů," uvedl analytik Naoki Fudžiwara ze společnosti Shinkin Asset Management.
Západoevropské akcie nicméně zahájily dnešní obchodování nárůstem kvůli spekulacím o možných krocích Pekingu k uklidnění situace na burze. Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po zahájení obchodování stoupl o 0,8 procenta na 1122,44 bodu.