Římu a Madridu kvůli Fedu výrazně vzrostly náklady na nové úvěry

25.06.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Milán/Madrid 25. června (ČTK) - Vlády Itálie a Španělska dnes musely zaplatit za nové půjčky v celkovém objemu 7,6 miliardy eur (180,7 miliardy Kč) mnohem více než minulý měsíc. Investoři se po nedávných signálech americké centrální banky (Fed) obávají omezování podpůrné měnové politiky ve světě a dopadu těchto opatření na trh dluhopisů rizikovějších zemí eurozóny.

Itálie dnes prodala dluhopisy se splatností za dva roky v objemu 3,5 miliardy eur při výnosu 2,40 procenta. O měsíc dříve platil Řím za dluhopis se splatností jednoho a půl roku pouze 1,11 procenta, což bylo nejméně od vstupu země do eurozóny.

Madrid prodával tříměsíční a devítiměsíční pokladniční poukázky. Jejich výnosy přitom vzrostly na dvojnásobek až téměř trojnásobek květnových úrovní.

Po aukcích nových dluhopisů vzrostly výnosy referenčních desetiletých obligací španělské vlády na sekundárním trhu nad pět procent a výnosy italských dluhopisů stouply na 4,8 procenta. Bylo to u obou zhruba jeden procentní bod nad květnovými minimy a více než tři procentní body nad výnosy stejných německých dluhopisů. Stále je to ale výrazně pod maximy z loňského července na 7,6 procenta u španělských a 6,6 procenta u italských desetiletých obligací.

Do konce května zažívaly trhy dluhopisů "periferních" zemí eura desetiměsíční oživování a pokles výnosů. Podporoval je zejména slib Evropské centrální banky (ECB), která uvedla, že bude nakupovat dluhopisy ohrožených zemí eura. Pomohl však i rozsáhlý příliv nových peněz od centrálních bank ve světě v čele s Fedem. Na konci května ale šéf Fedu Ben Bernanke naznačil možnost brzkého omezování měnové stimulace a minulý týden dal najevo, že Fed začne snižovat nákupy dluhopisů zřejmě už letos. V reakci na to nastal útěk investorů od rizikových investic, počínaje akciemi a komoditami až po dluhopisy méně spolehlivých zemí eura.

Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos vyjádřil dnes obavy z toho, že příliš náhlý odchod od podpůrné měnové politiky by mohl poškodit oživování globální ekonomiky. Šéf ECB Mario Draghi a další členové jejího vedení však dnes ujistili, že ECB v nynější situaci od podpůrné politiky ustupovat nehodlá.

Investoři se ale obávají, že jakmile čas pro zpřísnění měnové politiky nadejde, bude to vždy příliš brzy pro ty země eura, které mají slabé finance a trpí hlubokou recesí.

"I když o nějakém novém vzplanutí krize na trhu dluhopisů v eurozóně je zatím předčasné hovořit, tlak na refinancování ve Španělsku a v Itálii se znovu objevuje. A to v době, kdy si obě ekonomiky těžko mohou dovolit vyšší úvěrové náklady," řekl agentuře Reuters ekonom Nicholas Spiro ze společnosti Spiro Sovereign Strategy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK