Anglo Irish Bank a její kontroverzní úvěrová politika se staly synonymem finanční krize Irska. Banka se dostala do problémům kvůli miliardám eur, které půjčila developerům, než se tamní trh s nemovitostmi zhroutil. V roce 2008 se stala první irskou bankou, která požádala vládu o finanční pomoc. Irský záchranný plán daňové poplatníky vyšel na 30 miliard eur a banka byla v roce 2009 znárodněná. Bankovní krize však vedla k tomu, že Irsko v roce 2010 jako druhá země eurozóny požádala o mezinárodní finanční pomoc.
List The Irish Independent získal záznamy telefonátů několika ředitelů banky, kteří se na nich smějí, že banka své potřeby vyčíslila jen na sedm miliard eur. Když má tehdejší šéf kapitálových trhů John Bowe odpovědět na to, kde tuto částku vzal, odpověděl podle agentury Reuters, že ji "vytáhl z p...ele". S bývalým šéfem retailového bankovnictví Petere Fitzgeraldem se údajně smáli pojmu překlenovací úvěr, o kterém měli jednat s irským finančním regulátorem. Smích podle serveru BBC vyvolávalo slovo "překlenovací", protože oba údajně věděli, že Anglo Irish tyto peníze vzhledem ke svému finančnímu stavu nebude moci splatit. V jiné nahrávce se vysoký představitel banky David Drumm s Bowem smějí obavám, že banka zneužívá irský program záruk. Bowe podle listu mimo jiné zazpíval kus německé státní hymny.
Bowe podezření z klamání irské centrální banky popírá, nad nahrávkami ale vyjádřil lítost. Tři jiní bývalí vysocí představitelé mají jít příští rok před soud kvůli údajnému podvodu.
Skandál, který se v Irsku objevil v době jeho nynějšího půlročního předsednictví v EU, by mohl zkomplikovat i další jednání země s Evropskou centrální bankou a unijními partnery, upozornil místopředseda irské vlády Eamon Gilmore. Irsko žádá prostředky z evropského záchranného mechanismu, aby snížilo dluhovou zátěž po vyplacení svých bank. Veškeré žádosti se ale posuzují případ od případu.