Informaci o odložení zveřejnil na svých internetových stránkách NKÚ. Hradecká expozitura protikorupční policie podle publikované informace nezjistila, "že by se v některé z oznámených věcí jednalo o podezření ze spáchání trestného činu." "Tuto zprávu považujeme za zcela zásadní, neboť se potvrdilo naše přesvědčení prezentované již ve chvíli, kdy byl kontrolní závěr zveřejněn," uvedl ekonomický ředitel LČR Michal Gaube, který je zároveň pověřený řízením Lesů ČR.
NKÚ při kontrole v LČR zjistil například porušení zákona u dvou veřejných zakázek. Kontrolorům se nelíbilo ani nakládání státní firmy s volnými penězi. Za nevýhodné pro stát shledali také například výměny lesních pozemků v případě Radějovské obory. Vláda vzala v listopadu zprávu NKÚ na vědomí.
Podle informací ČTK přijaly ministerstvo zemědělství, státní firma i její dozorčí rada několik opatření pro zlepšení kontrolního procesu přesto, že se závěry NKÚ nesouhlasí. Mezi zlepšení má patřit projednávání všech veřejných zakázek na zasedáních dozorčí rady LČR za účasti zástupce ministerstva, zveřejňování údajů o vynakládaných prostředcích na webu firmy a na centrální adrese či spolupráce s protikorupční organizací Transparency International při zadávání tendrů. Státní lesnická firma zřídila dále specializovaný odbor bezpečnosti a kontroly zaměřený na provádění vnitřního auditu.
"Ke kontrolnímu závěru NKÚ se podnik i dozorčí rada postavily zpříma a v potřebných oblastech byla přijata nápravná opatření, jejichž plnění průběžně kontrolujeme. Nikdy jsme si však nemysleli, že by trestní oznámení podané NKÚ bylo důvodné," uvedl předseda dozorčí rady LČR Miroslav Zámečník.
Zdeněk Rychtera dr