Rusnok: Zásadní rozhodnutí o dostavbě Temelína by se měla odložit

30.06.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 30. června (ČTK) - Zásadní rozhodnutí o dostavbě elektrárny Temelín by se měla odložit. V pořadu Otázky Václava Moravce se na tom shodl odstupující ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba s odstupujícím ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Ani designovaný premiér Jiří Rusnok nepočítá s tím, že by jeho vláda tato rozhodnutí činila.

"Stavět se začne někdy v roce 2018, 2019 nebo později. Několik měsíců, o které se rozhodnutí posunou, tak na strategickém záměru nic nezmění," uvedl Rusnok.

"Dokončit jednání není nutné ultrarychle, je třeba ho dokončit dobře. Tak, aby byla co nejlepší nabídka, abychom byli ve standardním postavení, kdy budeme mít v Bruselu jasné podmínky," doplnil Kuba. Stále je podle něj při vyjednávání prostor pro snížení ceny a lepší vydefinování podmínek. Prodloužení tendru na dostavbu Temelína v rámci měsíců může být výhodné, dodal.

Dlouhodobé závazky nemají uzavírat vlády bez důvěry Sněmovny, upozornil Kalousek. Problémem ale podle něj není to, kdo bude pro dostavbu vybrán, ale vytvoření legislativních podmínek pro podpis smlouvy, tedy přijetí zákona o garantované ceně budoucího výkupu elektřiny. Žádná vláda ani žádný parlament nebude mít do konce tohoto řádného volebního období, tedy do poloviny roku 2014, dost informací, aby mohli tento zákon přijmout, podotkl.

ČEZ, jehož 70 procent akcií, vlastní stát, by měl podle původního harmonogramu vyhlásit vítěze výběrového řízení na stavbu dvou nových bloků jihočeské elektrárny letos na podzim. Dostavba Temelína by byla jednou z největších zakázek v české historii, náklady investice se odhadují na 200 až 300 miliard korun. ČEZ v březnu dokončil předběžné hodnocení nabídek zájemců o Temelín a nyní jedná s americko-japonskou společností Westinghouse a s česko-ruským Konsorciem MIR.1200 o vylepšení jejich nabídek. Konečné rozhodnutí se očekávalo letos na podzim.

Nové dva bloky Temelína by měly více než zdvojnásobit výkon elektrárny ze současných 2000 megawattů. Do provozu by podle představ ČEZ měly být uvedeny v roce 2025 a elektřinu by měly vyrábět 60 let.

fd mal

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK