"Významná je rovněž podpora kvalitních potravin, včetně zákona o potravinách a propagace kvalitní potravinářské a zemědělské produkce," podotkla Večeřová.
Na dotaz, zda hodlá nadcházející ministr řešit otázku obsazení postu generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR), mluvčí uvedla, že se Toman chce nejprve seznámit s celou situací a sejít se s ekonomickým ředitelem firmy Michalem Gaubem, který je již déle než půl roku pověřen řízením podniku.
Zástupci zemědělských nevládních organizací jméno nástupce současného ministra Petra Bendla (ODS) přijali vesměs kladně Tomana oceňují jako odborníka znalého resortu. Toman byl od srpna 2002 do října 2006 náměstkem a později prvním náměstkem sociálnědemokratických ministrů zemědělství. V rámci jednání o přistoupení k EU plnil funkci hlavního agrárního vyjednavače.
Toman minulý týden po jednání s designovaným premiérem Jiřím Rusnokem v Kramářově vile potvrdil, že přijal místo v úřednické vládě. Novinářům řekl, že bere na vědomí, že Rusnokova vláda může trvat jen tři až čtyři měsíce. I tak se prý rozhodl nabídku, kterou mu dnes Rusnok dal, přijmout. Kvůli práci ve vládě přeruší své působení v čele Potravinářské komory. Nahradit by jej měl jeho statutární zástupce.
Nový ministr zemědělství je synem předlistopadového českého a federálního ministra zemědělství Miroslava Tomana. Společnost Agrotrade, u jejíhož zrodu stál právě Tomanův otec a mladší bratr Zdeněk, patřila v minulosti k nejvýznamnějším potravinářským firmám v Česku.
Podle materiálu určeného pro jednání vlády 12. června způsobila letos velká voda v resortu ministerstva zemědělství škody za 3,5 miliardy korun. Škodu na vodohospodářské infrastruktuře vyčíslilo ministerstvo na 2,2 miliardy korun, v zemědělství živel napáchal škody za 1,2 miliardy korun. Na vodovodní a kanalizační síti škody dosáhly okolo 100 milionů Kč.
Vyjednávači Evropské unie se minulý týden dohodli na rozsáhlých změnách ve společné zemědělské politice (SZP), včetně liberalizace výroby cukru od roku 2017. Předběžná dohoda, k níž dospěli zástupci 27 členských států, Evropského parlamentu a Evropské komise, má mimo jiné pomoci určit, kdo dostane kolik peněz v zemědělských dotacích. V nich se bude v letech 2014 až 2020 rozdělovat 50 miliard eur ročně. Návrh reforem ale ještě bude muset schválit Evropský parlament a členské státy EU.