"Rozhodně je potřeba, aby se výrazně urychlila sumarizace škod, tento materiál předal do vlády a uvolnily se prostředky na jejich odstranění," řekl Toman. "Zatím mám pocit, že kromě likvidace urgentních škod - jako odstranění nánosů či zprůtočnění koryt - se pořád jen vytváří metodika a zvolna sčítá," dodal.
Teprve po vyčíslení a dalších potřebných administrativních krocích může Česko podle Tomana stanovit národní podporu a zažádat Evropskou unii o pomoc z evropského Fondu solidarity. "Díky těmto nepochopitelným formálním průtahům v řešení podpory jsou opět naši zemědělci znevýhodněni proti svým sousedům, protože například Německo již vše notifikovalo a může čerpat finance uvolněné Bruselem," uvedl Toman.
Z materiálu určeného pro jednání vlády 12. června vyplývá, že velká voda způsobila letos v resortu zemědělství podle předběžných odhadů škody 3,5 miliardy korun. Škodu na vodohospodářské infrastruktuře vyčíslilo ministerstvo na 2,2 miliardy korun, v zemědělství živel napáchal škody za 1,2 miliardy korun. Na vodovodní a kanalizační síti se škody vyšplhaly na zhruba 100 milionů Kč. Definitivní čísla o povodňových škodách v resortu má MZe oznámit na tiskové konferenci příští týden v úterý.
Toman začátkem týdne pro ČTK uvedl, že po svém nástupu do funkce chce řešit především povodňové škody a jejich náhradu zemědělcům a potravinářům a také jednat o co nejrychlejším nastavení podmínek nové Společné zemědělské politiky EU. Mezi své priority řadí také včasné schválení dotačního Programu rozvoje venkova pro nadcházející období nebo přípravu rozpočtu resortu na příští rok.
Toman minulý týden po jednání s designovaným premiérem Jiřím Rusnokem v Kramářově vile potvrdil, že přijal místo v úřednické vládě. Novinářům řekl, že bere na vědomí, že Rusnokova vláda může trvat jen tři až čtyři měsíce. I tak se prý rozhodl nabídku, kterou mu Rusnok dal, přijmout. Kvůli práci ve vládě přeruší své působení v čele Potravinářské komory. Nahradit by jej měl jeho statutární zástupce.