Červnové prohlášení Fedu vyvolalo pokles cen akcií a amerických dluhopisů, protože měnová stimulace v podobě masivních nákupů dluhopisů přinášela na trhy nové peníze, což vedlo od počátku roku k silnému růstu akcií. Trhy se vesměs shodly na tom, že Fed začne omezovat tyto nákupy v září, dnešní zápis ale naznačil, že to není až tak jisté.
"Několik členů soudilo, že začít s omezováním nákupů aktiv bude zřejmě nutné už brzy," uvádí zápis. "Mnozí členové ale naznačili, že než bude vhodné tyto nákupy zpomalit. bude zapotřebí dalšího zlepšení vyhlídek trhu práce," dodává se v dokumentu podle agentury Reuters.
Fed drží od konce roku 2008 základní úrok téměř na nule a nehodlá jej zvyšovat, dokud míra nezaměstnanosti v USA neklesne pod 6,5 procenta. Navíc od roku 2009 praktikuje takzvané kvantitativní uvolňování, tedy v podstatě přímé zvyšování množství peněz v systému.
Nestandardní měnová politika Fedu má nyní podobu nákupů dluhopisů od bank za 85 miliard dolarů (přes 1,6 bilionu Kč) měsíčně. Fed tím tlačí dolů dlouhodobé úroky, čímž podporuje ekonomiku a finanční trhy. To letos podstatně přispělo k výraznému růstu akciových indexů na Wall Street na rekordní maxima.
Trhů se po posledním zasedání zmocnila mírná panika, protože se vedle ústupu od nákupů dluhopisů začaly obávat, že Fed zároveň s tím začne zvyšovat i úrokové sazby. To ale řada činitelů Fedu v minulých dvou týdnech vyvracela. "Mnozí členové dali najevo, že rozhodování o velikosti a složení nákupů aktiv je odlišné od rozhodování o úrovni sazby na federální fondy (základní sazby mezibankovního trhu)," píše se v zápisu.
Kurz dolaru reagoval na vyjádření zápisu výrazným poklesem, protože vyhlídky na zpřísnění měnové politiky a zvýšení výnosů z držení americké měny se o něco odložily. Americké akcie smazaly dosavadní mírné ztráty a jejich indexy se přesunuly do kladných hodnot.
hp šeb