EK se prý chystá na Němce kvůli výjimkám u "zelených" přirážek

15.07.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Berlín 15. července (zpravodaj ČTK) - Bruselu se nelíbí, že některé firmy v Německu mají výjimku z placení ekologické přirážky v ceně elektřiny. Napsal to v dnešním vydání německý zpravodajský magazín Der Spiegel, podle něhož to Evropská komise považuje za porušení pravidel hospodářské soutěže Evropské unie a ve středu kvůli tomu chce zahájit s Německem řízení. Firmám, které takzvanou zelenou přirážku neplatí, podle Spiegelu hrozí, že budou muset doplatit miliony eur, které jim byly v předchozích letech odpuštěny.

V Německu mají stejně jako v České republice producenti elektřiny z obnovitelných zdrojů garantovány výkupní ceny na 20 let dopředu. Jelikož jsou vyšší než ceny na trhu, promítá se tento rozdíl do ceny proudu pro koncové zákazníky v podobě ekologické přirážky. Ta letos činí 5,3 centu (1,40 Kč) za kilowatthodinu.

Především firmy odebírající velké množství elektřiny jsou ale od jejího placení osvobozeny, aby se nesnižovala jejich konkurenceschopnost na trhu. Podle Spiegelu se to týká zhruba 4500 podniků, podle deníku Süddeutsche Zeitung více než 2300. Tíha tohoto poplatku tak o to více dopadá na domácnosti a malé firmy, které nejsou z této povinnosti vyjmuty.

Úřad evropského komisaře pro hospodářskou soutěž Joaquína Almuniy to podle Spiegelu vnímá jako porušení pravidel EU a chystá se s Německem zahájit řízení. V budoucnu už podle jeho představ nemají existovat žádné výjimky z placení přirážky. S velkou pravděpodobností bude Brusel podle magazínu také požadovat zpětnou nápravu těchto nesrovnalostí. Osvobozené firmy by tak musely státu doplatit miliony eur.

Výjimky umožňuje německý zákon o obnovitelných zdrojích energie. Ten nedávno celý zpochybnil evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger. Řada jeho ustanovení je podle německého eurokomisaře v rozporu s pravidly evropského vnitřního trhu a hospodářské soutěže. Oettinger se například pozastavil nad tím, jak Německo může podporovat větrnou energii, zatímco Dánové a Norové, dovážející elektřinu z větrných elektráren do Německa, žádné subvence nedostávají.

Německo chce zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie do roku 2020 na 35 procent ze současných zhruba 25 procent, do roku 2050 až na 80 procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK