SEC původně v dubnu 2010 podala žalobu na Tourreho i na celou Goldman Sachs. Ta se však rozhodla, že se soudu vyhne a zaplatí tehdy rekordní pokutu 550 milionů dolarů (11 deset miliard Kč) za urovnání sporu. Banka sice připustila, že materiály pro klienty neobsahovaly některé důležité informace, odmítla však uznat jakoukoli vinu.
Soudkyně Katherine Forrestová minulý měsíc shrnula žalobu tím, že Tourre podle SEC "předal Karkulce pozvánku do babiččina domu, ale neřekl jí, že ji napsal velký zlý vlk". Oním "vlkem" myslela investora Johna Paulsona, který v roce 2006 začal sázet na propad trhu podstandardních hypoték v době, kdy téměř všichni ostatní sázeli na jeho další vzestup, a vydělal tím miliardy dolarů. Reportér listu The Wall Street Journal Gregory Zuckerman Paulsonovu sázku označil titulem své knihy za "nejlepší obchod v historii".
Paulsonův hedgeový fond Paulson & Co. se v roce 2006 obrátil na Goldman Sachs, aby mu pomohla s organizací jeho sázky proti hypotékám. Vznikla tím syntetická CDO (zajištěná dluhová obligace) zvaná Abacus 2007-ACI, pro kterou vybíral podkladová aktiva sám Paulson. Hlavním člověkem pro Abacus z Goldman Sachs byl Tourre.
SEC viní Tourreho, že v informačních materiálech pro investory do Abacusu nebyla zmínka o Paulsonově roli ve vybírání konkrétních hypoték. Tourre tím prý oklamal investory, aby mohl tyto papíry snáze prodat.
Po nástupu hypoteční krize v roce 2007 se ceny hypotečních dluhopisů prudce propadly a investoři, mimo jiné německá banka IKB nebo nizozemská ABN AMRO, utrpěli z investice do Abacusu ztrátu kolem jedné miliardy dolarů. Paulson naopak miliardu dolarů získal. Ekonomové podotýkají, že kdyby tehdy bylo lidí typu Paulsona víc, nenafoukla by se bublina nereálně vysokých cen nemovitostí tak extrémně a následný propad by nebyl tak ničivý.
Tourreho právníci budou přesvědčovat porotu, že dokumenty o Abacusu obsahovaly všechno, co zkušení investoři jako IKB potřebují k analýze podkladových hypoték. Abacus se žádným nezkušeným drobným investorům neprodával. Obhajoba si pozvala i Paulsona, který je nyní s majetkem v hodnotě 11,2 miliardy dolarů na seznamu nejbohatších lidí světa na 91. místě.
Obě strany budou mít na spor silné právnické týmy. Tourremu bude právníky platit Goldman Sachs, zatímco SEC pověřila vedením případu šéfa svého právního odboru Matthrewa Martense, což je podle agentury Reuters velmi vzácné.
SEC své žaloby na praktiky bank s hypotečními cennými papíry, které předcházely finanční krizi, zatím soudně nevyhrála. Žalované banky její žaloby urovnaly mimosoudní dohodou a v případech vedených proti jednotlivcům komise dosud končila na straně poražených. Největší ranou byl pro ni loňský verdikt, v němž soud na Manhattanu odmítl její žalobu na bývalého manažera Citigroup Briana Stokera.