OECD ve výhledu upozornila, že mezi jednotlivými členskými zeměmi jsou vidět velké rozdíly. Ve Spojených státech má nezaměstnanost ve sledovaném období klesnout pod sedm procent z květnových 7,6 procenta. Zlepší se i v Německu, kde se má snížit o 0,3 procentního bodu na pět procent.
Ve zbytku Evropy však bude nezaměstnanost spíše stagnovat, nebo růst. Ve Francii má být nad 11 procenta, v Itálii kolem 12,5 procenta a ve Španělsku a Řeckou dokonce blízko 28 procent. V celé eurozóně pak dosáhne rekordních 12,3 procenta, tedy o 0,1 procentního bodu více než v květnu.
V mnoha zemích jsou mezi nezaměstnanými hlavně lidé s nízkým vzděláním a z domácností s nízkými příjmy. Ve velkých rozvíjejících se ekonomikách není sice nezaměstnanost tak vysoká, nicméně mnoho zaměstnanců je tam špatně placených, mají nestálá pracovní místa a malou sociální ochranu, upozornila OECD.
Velmi ohroženou skupinou pak jsou mladí lidé. V mnoha zemích je míra nezaměstnanosti mezi mladými rekordní. V Řecku dosahuje 60 procent, v Jihoafrické republice 52 procent, ve Španělsku 55 procent a v Itálii a Portugalsku je kolem 40 procent.
Vlády jednotlivých zemích by podle OECD měly řešit krizi pracovního trhu kombinací makroekonomické politiky a strukturálních reforem, které posílí růst a povedou k tvorbě nových pracovních míst.