Za prvních šest měsíců letošního roku odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody v celkovém objemu 240 milionů korun, což je o 22 procent více než ve srovnatelném období roku 2012, kdy na pojistných plněních zachránili 196 milionů korun. V porovnání s prvním pololetím roku 2011 pak tento výsledek představuje dokonce 60procentní nárůst.
Allianz pojišťovna odhalila za prvních šest měsíců roku 1161 pojistných podvodů za více než 62 milionů korun. Meziročně tak její detektivové identifikovali o 426 podvodů více, v korunách jde o desetimilionový nárůst.
Detektivové Generali odhalili během prvního pololetí více pojistných podvodů než během stejného období loňského roku. Proti 171 případům v první polovině loňského roku vrostl letos počet pokusů o pojistný podvod na 249. Objem se meziročně zvýšil o 45 procenta na 33 milionů korun. "Nadále dominují oportunistické podvody, ke kterým dochází v okamžiku reálné škody. Podvodníci se následně snaží úmyslně navýšit pojistné plnění pro své obohacení. Přestože stále dominují škody na motorových vozidlech, výrazně stoupá podíl podvodů v úrazovém pojištění," podotkl mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.
UNIQA pojišťovna šetřila letos 325 sporných pojistných událostí klientů. Nestandardních škod tak proti stejnému loňskému období ubylo o 17 procent. Trestním řízením pokračovalo 123 případů. Přes pokles počtu podvodů meziročně stoupla hodnota pojistných událostí nahlášených s úmyslem obohatit se na úkor pojišťovny. Byly prokázány podvody za 11,4 milionu korun, což bylo o 17 procent více než ve srovnatelném období loni, uvedla mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.
"U pojištění motorových vozidel sledujeme rostoucí trend z hlediska počtu odhalených podvodů, jde však o malé škody," upozornil ředitel úseku právního a odhalování pojistných podvodů Allianz Ludvík Bohman. Typickým příkladem je podle něj poškození nárazníků způsobené při couvání na parkovišti u supermarketu vlastním zaviněním a následné fingování příčiny poškození z důvodu takzvaného nárazu cizího vozidla.
Nejvíce pojistných podvodů se vyskytuje tradičně v Praze, což souvisí s velikostí hlavního města i častějším výskytem organizovaných skupin. Také na druhém a třetím místě pomyslného žebříčku najdeme letos stejné regiony jako loni, tedy kraje Středočeský a Královéhradecký. "Poměrně dramatický nárůst podvodné činnosti jsme pak letos zaznamenali v Ústeckém kraji, kde se nám podařilo odhalit několik případů v oblasti podnikatelského pojištění a jednu větší kauzu související s životním pojištěním," uvedl ředitel útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti ČP Jaromír Kaděra.
Pojišťovny evidují už také několik pokusů o pojistný podvod v oblastech zasažených letošní velkou vodou. "Naše historická zkušenost ukazuje, že lidé bohužel zneužívají přírodních kalamit i k podvodné činnosti. Mylně se totiž domnívají, že pojišťovna je v době velkého náporu škod méně obezřetná. Opak je ale pravdou," poznamenal Kaděra.
Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše způsobené škody. Soud může za spáchání pojistného podvodu udělit maximálně desetiletý trest.
Přehled odhalených pojistných podvodů České pojišťovny podle jednotlivých krajů za první pololetí 2013: kraj částka v milionech Kč meziroční nárůst/pokles v milionech Kč Praha 78 17 Středočeský 26 3 Královéhradecký
22 -2 Ústecký 20 12 Jihočeský 19 8 Plzeňský 16 4 Liberecký 14 3 Moravskoslezský 13 -3 Pardubický 8 -2 Karlovarský 8 3 Vysočina 5 2 Olomoucký 4 0 Jihomoravský 3 -1 Zlínský 3 0 celkem ČR 240 44
zdroj: Česká pojišťovna
Filip Dušek mal