K reformě pravidel pro zdanění nadnárodních firem vyzvala před měsícem už skupina sedmi vyspělých zemí a Ruska (G8). Cílem iniciativy je, aby se mezinárodně působícím společnostem omezily příležitosti k legálním převodům zisků přes hranice ve snaze vyhnout se vyšším daním v zemích, kde vytváří většinu zisků.
Ke změně pravidel vlády nutí vysoké rozpočtové deficity a pobouření veřejnosti nad vnitřními firemními strukturami, určenými k převádění zisků do zemí s nízkými daněmi nebo do daňových rájů. Týká se to zejména internetových a technologických kolosů jako Google a Apple, jejíž šéfy si letos kvůli tomuto problému předvolali zákonodárci v USA a Británii.
Firmy zákonodárcům vysvětlily, že jednají zcela legálně a řídí se platnými zákony zemí, kde působí. Experti na daně podle agentury Reuters poukazují na to, že firmy se ani nemohou chovat jinak, protože mají vůči svým akcionářům povinnost jednat tak, aby platily v souladu se zákony co nejnižší daně.
Ředitel centra pro daňovou politiku OECD Pascal Saint-Amans řekl, že nynější postoje vlád vytvořily příležitost k reformě daňových systémů, jaká se naskytne "jednou za století". Pravidla pro zdanění vnitrofiremních transakcí se datují už od 30. let minulého století a respektují interní povahu převodů peněz mezi dceřinými firmami společnosti, i takových, jejichž evidentním cílem je přesun zisků ze zemí, kde jsou vydělány, do zemí s nízkými nebo neexistujícími firemními daněmi. Nová pravidla by měla klast větší důraz na ekonomickou povahu těchto převodů, uvedla OECD.
Podnikatelská sdružení jako americká Rada pro mezinárodní podnikání (USCIB) nebo Konfederace britského průmyslu (CBI) poukazují na to, že jde o širší problém, protože firmám tím hrozí reálné zvýšení daňové zátěže. Nová pravidla by tak podle nich mohla mít negativní dopady na pracovní místa, obchod a inovace.