Od roku 2015 budou moci mimoevropští správci alternativních fondů získat tzv. evropský pas umožňující nabízet jejich fondy ve všech členských státech EU. Za tím účelem ale budou muset přesídlit a vstoupit pod režim směrnice AIFMD v některém členském státě EU.
Zákon odděluje obhospodařování fondu a jeho administraci. Přínosy mají spočívat v rozlišování mezi aktivitami investičních společností a v nastavení odpovědnosti za tyto aktivity, ve snížení administrativy spojené se správou fondů, v odstupňování dohledu České národní banky a regulace podle typu obhospodařovatelů fondů a v rozšíření okruhu právních forem investičních fondů.
Pro podílníky současných fondů tuzemských investičních společností se novým zákonem rozšíří možnosti investování do více typů fondů.
Cílem úpravy je vytvořit v tuzemsku podmínky pro spravování a návazné správcovské činnosti, které souvisí s obhospodařováním peněz. Podle náměstka ministra financí Ladislava Minčiče by se po přijetí nové evropské směrnice mohla pohybovat aktiva v objemu asi 200 miliard eur (asi 5,6 bilionu korun). Část z toho by podle něj mohla skončit v tuzemsku.
Zákony souvisí se zavedením evropské směrnice AIFMD o regulaci správců alternativních fondů, tedy fondů hedgeových, infrastrukturálních, realitních, komoditních, fondů soukromého kapitálu a dalších do českého právního řádu. Lhůta pro převzetí této směrnice do českého práva uplyne 22. července.