Skupina G20 preferuje hospodářský růst před úspornými opatřeními

20.07.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Moskva 20. července (ČTK) - Finanční představitelé skupiny předních vyspělých a rozvíjejících se zemí G20 dali na svém zasedání v Moskvě najevo, že chtějí upřednostňovat hospodářský růst před úspornými opatřeními. Slíbili rovněž opatrný přístup ke změnám v hospodářské politice, aby oživení světové ekonomiky nenarušily výkyvy na finančních trzích. Informovala o tom agentura Reuters.

Zatímco hospodářské oživení ve Spojených státech v poslední době nabírá na síle, růst v Číně zpomaluje a Evropa se nadále potýká s recesí. "Zatím nevidíme žádné oživování růstu v Evropě," upozornil indický ministr financí Palaniappan Čidambaram.

Konečný návrh komuniké z moskevského zasedání podle agentury Reuters předpokládá, že do zářijového summitu vedoucích představitelů skupiny G20 bude připraven akční plán na podporu hospodářského růstu a tvorby nových pracovních míst.

Zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank G20 se uskutečnilo v době, kdy se zejména Evropa potýká s výrazným nárůstem nezaměstnanosti. V květnu se míra nezaměstnanosti v eurozóně vyšplhala na rekordních 12,2 procenta.

Finanční představitelé G20 se podle agentury Reuters shodli na potřebě výměny informací o změnách v měnové politice mezi vyspělými zeměmi a rozvíjejícími se ekonomikami.

O potřebě lepší komunikace ohledně měnové politiky se začalo hovořit po nedávném výprodeji na akciových trzích, který odstartovaly náznaky, že americká centrální banka (Fed) začne možná už brzy omezovat opatření na podporu hospodářského růstu.

Mezinárodní měnový fond ve svém materiálu pro zasedání G20 varoval, že chaos na finančních trzích by mohl zesílit, pokud nebudou politici postupovat opatrně. "Současné turbulence na trzích by mohly pokračovat a ještě se prohloubit. Hospodářský růst by kvůli vleklé stagnaci v eurozóně mohl zaostat za očekáváním. Rizika delšího zpomalení v rozvíjejících se zemích stoupla," píše se v materiálu.

"Případný odchod od nízkých sazeb a nekonvenční měnové politiky ve vyspělých ekonomikách představují hrozbu pro rozvíjející se ekonomiky, a to zejména v případě, že bude příliš rychlý, nebo o něm nebude správně informováno," upozorňuje MMF.

Skupina G20 již v pátek podpořila reformu mezinárodních pravidel zdanění nadnárodních společností. Vyjádřila podporu akčnímu plánu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), jehož cílem je odstranit mezery, umožňující firmám vyhýbat se placení daní v zemích, kde podnikají.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK