Ceny bytů na Kypru ve druhém čtvrtletí klesly meziročně v průměru o 12,6 procenta a hodnota kancelářských realit klesla o 23,3 procenta. Byl to nejvýraznější propad nejméně od roku 2009, kdy RICS začala tyto údaje sledovat a pravděpodobně za mnohem delší dobu. V minulém desetiletí totiž reality na Kypru díky vstupu země do Evropské unie výrazně zhodnocovaly.
Kypr se kvůli ztrátám svých bank ocitl počátkem roku na pokraji bankrotu a v březnu se dohodl s EU a Mezinárodním měnovým fondem na záchranném úvěru v sumě deseti miliard eur (260 miliard Kč). Výměnou země musela zavřít jednu ze svých velkých bank a zabavit část úspor nad pojištěných 100.000 eur. Přístup k penězům v bankách je na ostrově stále omezený.
"Trh se bude rozhodně dál zhoršovat a bude to ještě rychlejším tempem než dosud. Nejsou tady k dispozici úvěry a peníze v bankách jsou zablokované," řekl agentuře Reuters Pavlos Loizou z kyperské pobočky RICS.
Kyperský realitní trh není na náhlé cenové propady zvyklý. Ceny nemovitostí na ostrově v minulém desetiletí s podporou zahraniční poptávky a vysoké nabídky bankovních úvěrů nepřetržitě rostly. V období kolem vstupu Kypru do EU v roce 2004 se ceny realit ve dvou vlnách zvýšily o celkem 150-200 procent, odhadl Loizou.