… zareagovat a úrokové sazby hypotečních úvěrů zvýšit. Ke stejnému kroku postupem času přikročí pravděpodobně i další banky. A pokud by ČNB zvýšila nebo dokonce nastoupila trend zvyšování úrokových sazeb, což se dá předpokládat, banky určitě k tomuto kroku přikročí a nejen hypotéky se začnou prodražovat.
Téměř po třech letech, kdy ČNB úrokové sazby snižovala, koncem června úrokové sazby naopak nečekaně zvýšila o čtvrt procentního bodu. Tři uplynulé roky tak byly pro hypoteční úvěrování ve znamení postupného snižování úrokových sazeb. Zatímco v květnu 2001 se minimální úrokové sazby hypotečních úvěrů nabízených hypotečními bankami pohybovali nad 7% p.a., o tři roky později banky nabízely hypoteční úvěry s minimálními úroky i pod 3% p.a. Tři roky tak znamenaly snížení minimálních úroků o více než čtyři procenta.
Nižší úroky, nižší nebo žádná podpora
Postupné snižování úroků, se ale také projevilo v postupném snižování úrokové dotace k hypotečním úvěrům. Od roku 1996 byl klientům poskytován státní finanční příspěvek k hypotečnímu úvěrování bytové výstavby. Zatímco od roku 1996 až do 31.1.2001 byla státní podpora, díky vysokým úrokovým sazbám hypotečních úvěrů, ve výši 4 procentních bodů, od 1.2.2001 již klesla na pouhé dva procentní body. Následující rok poklesla o další procentní bod a od 1.2.2003 již byla nulová. A od letošního února byl tento příspěvek úplně zrušen.
Druhou podporou k hypotékám poskytovanou od září 2002 je příspěvek k hypotečnímu úvěru pro mladší 36 let na pořízení starší nemovitosti. Tato podpora byla až do 31.1.2003 poskytována ve výši 3 procentních bodů, následující rok již jen ve výši dvou a pro letošní rok byla snížena na pouhý jeden procentní bod. Zda bude podpora poskytována i v následujícím roce bude záležet na průměrné úrokové sazbě hypotečních úvěrů poskytnutých se státní podporou. Pokud průměrná sazba hypotečních úvěrů klesne pod 5%, příspěvek se nabude poskytovat.
Úroky hypotečních úvěrů tedy dosahují v současné době svých minimálních hodnot a jak již změny provedené některými bankami ukazují nemusí tento stav již dlouho trvat, neboť některé banky již začínají úrokové sazby zvedat.
V červenci, tedy po změně úrokových sazeb ČNB, již přikročilo ke zvýšení úrokových sazeb několik bank. Jedná se například o Komerční banku, Wüstenrot hypoteční banku, Živnostenskou banku nebo třeba Českou spořitelnu, která nejen zvýšila úrokové sazby, ale také již v polovině června rozšířila možnosti fixace úrokových sazeb pro své klienty, kteří si nyní podle druhu hypotéky mohou vybírat z fixací od 1 do 5 let, případně 10 nebo 15 let. Naopak některé banky zatím o zvyšování úrokových sazeb neuvažují. „Jestliže se hovoří o opětovném růstu sazeb, bavíme se pravděpodobně o desetinách procenta. To na výši splátky u hypoték nemá nijak rozhodující vliv,“ říká J. Sadil, generální ředitel Českomoravské hypoteční banky a dodává, že ČMHB i přes pohyb úrokových sazeb směrem nahoru v nejbližší době sazby zvyšovat nebude. Aktuální úrokové sazby hypotečních úvěrů naleznete zde.
Fixovat na delší dobu
Pokud by měl nyní nastat trend zvyšování sazeb ČNB a s tím spojené také zvyšování úrokových sazeb úvěrů, lze doporučit v případě žádosti o hypoteční úvěr fixovat úrokovou sazbu raději na delší dobu a tím si zajistit současné nízké úroky na delší dobu. Zatímco tedy v minulých letech bylo výhodnější využít kratší fix, protože úrokové sazby hypoték klesaly, nyní se situace pravděpodobně mění a klienti budou uvažovat přesně naopak, tj. mít současnou úrokovou sazbu co nejdéle.
I přes možnost růstu úrokových sazeb hypotečních úvěrů se dá očekávat, že zájem klientů o hypoteční úvěry nepoleví ani v tomto roce. Jen za první čtvrtletí tohoto roku bylo již fyzickým osobám poskytnuto téměř 9 tisíc hypotečních úvěrů (za celý loňský rok to bylo téměř 31 500 úvěrů).
V příštím roce to bude již deset let, co se začaly hypotéky na českém trhu nabízet. Ke konci prvního čtvrtletí letošního roku poskytly banky klientům již téměř 110 tisíc hypotečních úvěrů.