Úřad v současnosti eviduje přes 390.000 nevyřešených stížností. Ve většině případů jde o podání operátorů kvůli neplatičům faktur. Ti jim za služby dluží přes čtyři miliardy korun. Stížnosti se začaly hromadit kvůli chystanému převodu agendy na obecné soudy od příštího roku. Soudci dosud odmítali spory řešit a úřad mezitím zredukoval počet příslušných pracovníků na polovičních 50 lidí. Ti zbývající měli odejít ke konci letošního roku.
ČTÚ na začátku srpna přijme 50 pracovníků na dobu neurčitou a 150 na dobu určitou do konce roku s výhledem na prodloužení smlouvy o další tři roky. Nová pracovní místa vzniknou v Ostravě, Hradci Králové a Ústí nad Labem.
"Předpokládá se, že v rámci vytvořeného časového prostoru bude jednak přijata příslušná změna právní úpravy, a dále že úřad bude schopen uzavřít řešení dané agendy a rozhodnout o všech podaných návrzích," uvedl Malina.
S převodem agendy počítá navrhovaná novela telekomunikačního zákona. Ta dosud nebyla přijatá, i když už loni začalo platit vládní nařízení o převodu části zaměstnanců ČTÚ pod ministerstvo spravedlnosti. Toto nařízení musela vláda kvůli hromadícím se stížnostem letos v červenci změnit.
Soukromoprávní spory o peněžité plnění v Evropě běžně zajišťují soudy, a ČTÚ tak byl v tomto ohledu výjimkou. Soudci se obávají, že je nová agenda zahltí, a proto se změnou nesouhlasí.