Index aktivity zpracovatelského sektoru podle společnosti HSBC klesl minulý měsíc na 47,7 bodu z červnové hodnoty 48,2 bodu. Dostal se tak hlouběji pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Byl to nejslabší údaj od loňského srpna a shodoval se s předběžným číslem, které bylo zveřejněno minulý týden.
"Ochlazující se zpracovatelský průmysl v souvislosti se slabou poptávkou z domácích i zahraničních trhů nadále vytváří tlak na zaměstnanost," sdělil podle agentury Reuters hlavní ekonom HSBC pro oblast Číny Chung-pin Čchü.
Průzkum aktivity zpracovatelského sektoru (PMI) zveřejněný dříve během dneška čínským statistickým úřadem ale ukázal, že index nákupních manažerů v červenci stoupl na 50,3 bodu z červnových 50,1 bodu. Analytici v průzkumu Reuters předpokládali, že červencová hodnota indexu se přes klíčovou hranici 50 bodů nedostane.
Index HSBC se oproti oficiálnímu indexu PMI víc zaměřuje na malé a střední podniky v soukromém sektoru.
Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli slabé zahraniční poptávce dál zpomalila tempo růstu. Hrubý domácí produkt vzrostl v meziročním srovnání o 7,5 procenta proti růstu 7,7 procenta v prvních třech měsících roku.
Zpracovatelský sektor a export jsou hlavními motory čínské ekonomiky. Chung-pin Čchü ale sdělil, že důvěru by nyní měla podpořit série opatření, která nedávno představila čínská vláda. Zaměřují se na zvýšení výdajů v oblasti městské infrastruktury či vysokorychlostní železniční dopravy a navrhují snížení daní pro malé podniky.