Podle odhadu úřadu červnové povodně snížily průmyslovou produkci o 0,2 procentního bodu. Po vyloučení vlivu povodní by tedy průmyslová produkce meziročně reálně klesla o 5,1 procenta.
ČSÚ rovněž zveřejnil vývoj průmyslové produkce za celé druhé čtvrtletí, meziroční pokles činil 2,4 procenta. Mezičtvrtletně byla sezónně očištěná produkce o 0,3 procenta nižší.
Pro další měsíce podle analytika ČSOB Petra Dufka ale výhled zůstává mírně optimistický. "Jak už naznačily indexy nákupních manažerů, recese průmyslu nejspíše pozvolna končí a tak druhá polovina roku by pro toto odvětví měla být mnohem lepší co do výsledku než ta první. Nová pracovní místa však zatím nejspíše průmysl vytvářet ještě nezačne, nicméně dosavadní trend propouštění by se mělo pozvolna blížit ke svému konci," uvedl.
K meziročnímu poklesu v červnu nejvíce přispělo stejně jako v předchozím měsíci odvětví těžby a dobývání, jehož produkce klesla o 21,2 procenta. Naopak výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení stoupla o 22,7 procenta.
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách meziročně klesly o 4,3 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 7,7 procenta.
Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 0,8 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 1,6 procenta, tuzemské vzrostly o 0,6 procenta. K poklesu nejvíce přispěla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Největší růst byl u motorových vozidel.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně klesl o 1,5 procenta. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 0,5 procenta na 26.202 Kč.