Na počátku tohoto roku vláda očekávala pokles produkce o zhruba pětinu. Nyní se však ukazuje, že houbové onemocnění napadlo mnohem více kávovníků, než vláda předpokládala. Podle místního svazu pěstitelů kávy rez napadla více než 130.000 hektarů polí s kávovníky, což je zhruba 32 procent celkové produkce.
Právě vysoce kvalitní káva pěstovaná v Peru je mimořádně citlivá na šíření rzi. Ta napadá listy kávovníků a způsobuje jejich předčasné opadávání, takže kávové boby nestihnou dozrát.
Mnoho pěstitelů kávy v Peru již kvůli nemoci začalo pěstovat odolnější, méně aromatické odrůdy. Ty jsou však levnější a trvá také několik let, než kávovníky začnou rodit.
Von Hesse dodal, že vláda věnuje 100 milionů solů (696 milionů Kč) na pomoc v boji s nemocí a záchranu genetického materiálu nejlepších kávových bobů země. "Naší prioritou je pokusit se zachovat kvalitu peruánské kávy," prohlásil Von Hesse, jehož citovala agentura Reuters. "Nemůžeme začít nahrazovat plodiny více odolnějšími variantami, aniž bychom pamatovali na kvalitu."
Rez je velkým problémem také pro producenty kávy v Kolumbii, Ekvádoru a v zemích Střední Ameriky.
Nejistota kolem dopadu onemocnění na úrodu již poslala ceny některých bobů peruánské kávy nejvýše za dva roky. Pražírny se totiž snaží zajistit si dostatek dodávek, takže vyšší poptávka šroubuje ceny vzhůru.
Podle některých pěstitelů mohou za šíření onemocnění klimatické změny. V posledních letech Peru trápí neobvykle silné deště, které vytvořily vlhčí klimatické podmínky, v nichž se daří právě houbám a plísním.