Obce mohou rovněž žádat o příspěvek na náhradní ubytování. V rámci těchto žádostí bylo pořízeno deset náhradních ubytovacích jednotek za 1,8 milionu korun, dodala Jabůrková.
Na podání žádosti o podporu při pořízení a vybudování bytové jednotky sloužící k dočasnému náhradnímu bydlení mají obce z postižených regionů dva měsíce od ukončení nouzového stavu. Obce mohou získat také příspěvek na odstranění nenávratně poškozených staveb. Žádost o něj MMR zatím neregistruje žádnou. Termín k podání této žádosti je však nejdelší, lze ji podat až dva roky po skončení nouzového stavu.
Lidé pak mohou získat až 30 tisíc korun na úhradu části nákladů na opravu bytu. I o tuto dotaci musí žádat obce, po obdržení peněz je na základě předložených faktur či účtů poskytnou konkrétním domácnostem. Žádost, kterou je nutné poslat na MMR nejpozději do čtyř měsíců od skončení nouzového stavu, musí obce doplnit seznamem postižených domácností a jejich podpisy.
MMR odhaduje, že povodňové škody na bytech dosahují zhruba 150 milionů korun. Vláda proto na konci července v rámci Strategie obnovy území schválila 150tisícové příspěvky domácnostem, kterým byl kompletně zničen celý byt. Obcím strategie umožňuje získat za zničený byt dotaci 600 tisíc korun, respektive jeden milion korun, pokud šlo o sociální bydlení. Podmínky pro získání těchto peněz chce MMR vyhlásit na přelomu srpna a září. Zvýhodněné úvěry na opravy bytů poskytuje také Státní fond rozvoje bydlení, který na to má připraveno 20 milionů korun.