"V pátek jsme ohledně připravované legislativy podali stížnost k Evropské komisi, kde jsme psali, že nejsou naplněna naše legitimní investorská očekávání," řekl deníku šéf řízení zahraničních investic ČEZ Martin Pacovský. Po Albánii a Bulharsku je tak Rumunsko třetí zemí v regionu, kde má ČEZ potíže.
V Rumunsku jsou obnovitelné zdroje podporovány takzvanými zelenými certifikáty, jejichž počet a hodnotu určuje zákon. Za každou vyrobenou megawatthodinu získá výrobce určitý počet certifikátů, které od něj musí kupovat koncoví prodejci. Hodnota jednoho certifikátu byla stanovena v rozmezí 27 až 55 eur a ČEZ měl původně garantované dva certifikáty za každou MWh. Rumunská vláda ale navrhla, aby větrné elektrárny získaly jen jeden certifikát a druhý jim byl dán v letech 2018 až 2020. Zákon se bude projednávat v září.
ČEZ ale upozorňuje na to, že nejsou známy podmínky, za kterých bude druhý certifikát vyplacen. A obává se, aby v roce 2017 nebyly navrženy další změny. "Nejsme příznivci arbitráží, vnímáme to jako nejkrajnější variantu. Ale pokud bychom v roce 2018 certifikáty neobdrželi, museli bychom o ní uvažovat," sdělil HN Pacovský.
ČEZ má v Rumunsku větrný park Fantanele a Cogealac o instalovaném výkonu 600 megawattů, což je investice v hodnotě 1,1 miliardy eur.