Centrální banka ve čtvrtek oznámila, že po čtyři dny každého týdne bude až do konce prosince prodávat měnové swapy v objemu 500 milionů dolarů. Swapy investory zajišťují proti slabšímu realu. O pátcích počínaje dneškem pak bude na trhu nabízet repo úvěry v částce jedné miliardy dolarů. Firmy a jednotlivce s dolarovými závazky by to mělo odradit od masivních nákupů americké měny v obavě, že později za ni budou muset dát ještě víc. Takové nákupy real stále více oslabují.
Vláda a centrální banka se podle agentury Reuters snaží udržet inflaci pod kontrolou a bránit prudkému poklesu realu. Zároveň se pokoušejí podpořit oživení ekonomického růstu z loňské stagnace. Slabší real sice podporuje vývoz, zdražuje ale dovoz surovin a zboží. Centrální banka navíc nechce bránit kurz realu jen zvyšováním úrokových sazeb, protože to by zdražilo úvěry a podkopalo ekonomiku.
Real v minulých letech podobně jako měny dalších mladých tržních ekonomik sílil. Souviselo to zejména s tím, že centrální banka USA (Fed) podporovala ekonomiku masivními nákupy dluhopisů, jimiž tlačila dolů dolarové úroky. Investoři tak nakupovali výnosnější aktiva mladých trhů. Od jara ale kapitál z rozvojového světa odtéká zpět k dolarovým aktivům, protože Fed dal najevo, že letos začne svou podpůrnou měnovou politiku omezovat.
Analytici banky Morgan Stanley spočítali, že devizové rezervy rozvíjejících se zemí se kvůli tomu od května propadly o 81 miliard dolarů, což je asi o dvě procenta. Prudce klesly rezervy zejména v Indonésii, Turecku na Ukrajině a v Indii. Vedle nákladných intervencí se tyto země mohou podle analytiků bránit odlivu rezerv už jen vyššími úroky.
Ekonomové banky Citigroup podle britského listu Financial Times poukazují na to, že platební bilance rozvíjejících se zemí bez Číny a bohatých arabských států se jako celek zhoršila z přebytku 2,3 procenta v roce 2006 na letošní deficit 0,8 procenta. To znamená nejvyšší schodek od roku 1998, kdy se mladé tržní ekonomiky Asie propadly do své první finanční krize.