Odvolací soud v USA rozhodl proti Argentině ve sporu o dluhopisy

23.08.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 23. srpna (ČTK) - Americký odvolací soud dnes nařídil Argentině zaplatit skoro 1,5 miliardy dolarů věřitelům, kteří se po státním bankrotu Argentiny v roce 2001 odmítli zapojit do plánů na restrukturalizaci státního dluhu. Soud tak potvrdil loňský prvoinstanční rozsudek. Jeho provedení ale odložil až na dobu, kdy se k případu vyjádří americký nejvyšší soud. Rozhodnutí by mohlo mít vážné dopady v jiných zemích, které se potýkají s finančními problémy.

Kořeny sporu sahají do roku 2001, kdy Argentina vyhlásila historicky největší státní bankrot. Později se s velkou většinou svých soukromých věřitelů dohodla na takzvaném "sestřihu" jejich investic.

Dva investiční fondy NML Capital a Aurelius Capital Management ale na dohodu odmítly přistoupit a požadují, aby jim Argentina vrátila peníze, které do nákupu argentinských státních dluhopisů vložili, a ještě zaplatila úroky. To ale Argentina odmítá. Tvrdí, že jestli bude muset věřitelům peníze zaplatit, nebude v budoucnosti možné restrukturalizace státních dluhů provádět.

Soud dnes dal těmto fondům za pravdu. Odmítl tak argumenty Argentiny, že nařízení vyplatit věřitelům požadované peníze by ji nespravedlivě poškodilo.

Případem se má nyní zabývat nejvyšší soud, což by mohlo zabrat několik měsíců. Případ vyvolal nervozitu mezi investory. Pokud Argentina věřitelům nezaplatí, mohla by se podruhé ocitnout v platební neschopnosti. Dnešní odklad jí zřejmě poskytl nějaký čas navíc a argentinské akcie po oznámení verdiktu rostly.

Rozhodnutí soudu by také mohlo mít dopad v jiných zemích s finančními problémy. Podle agentury AFP by mohlo odradit věřitele před tím, aby souhlasili s umazáním státního dluhu.

Podle Erica LeComptea z nábožensky orientované kampaně proti chudobě Jubilee USA Network případ představuje precedent s dopady daleko za hranice Argentiny. "Modlíme se, aby soud při projednávání případu nezapomněl na chudé po celém světě," uvedl také.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK