V Německu se příští měsíc konají volby a pomoc Řecku se stává součástí předvolební kampaně. Německo jako největší evropská ekonomika má největší podíl na pomoci pro Řecko a voliči již nejsou ochotni poskytovat Řecku další peníze.
Debata o další pomoci by mohla ohrozit současnou vládní stranu Angely Merkelové. Podle agentur provádějících průzkumy veřejného mínění by Merkelová mohla ztratit hlasy, pokud si voliči budou myslet, že dost otevřeně nemluví o možných rizicích v Řecku. Strana Merkelové zatím v předvolebních průzkumech vede, avšak není jisté, zda se jí podaří získat dostatek hlasů a vytvořit silnou koalici, která by Merkelové pro třetí období zajistila funkci spolkové kancléřky.
Řecko již dostalo od Evropské unie a od Mezinárodního měnového fondu (MMF) dva balíky pomoci v celkové sumě 240 miliard eur (6,2 bilionu Kč) a vyčerpalo z nich zhruba 90 procent. Druhý program pomoci má skončit koncem příštího roku.
"Bude to zvládnutelná částka. Já osobně očekávám, že číslo bude něco přes deset miliard eur. Program by měl pokrýt roky 2014-2016," prohlásil Oettinger, který je členem vládní strany.
MMF minulý měsíc odhadl, že Řecku bude v letech 2014 a 2015 chybět téměř 11 miliard eur.
Merkelová a německý ministr financí Wolfgang Schäuble již několikrát vyloučili další odpis řeckého dluhu. Oettinger však uvedl, že tuto možnost nelze vyloučit, i když v současnosti se o ní nejedná, napsala agentura Reuters.
Řecká vláda výměnou za finanční pomoc zavedla přísná úsporná opatření, včetně výdajových škrtů, snížení důchodů a mezd a zvýšení daní. Úspory však dále sráží ekonomiku, která je již šestým rokem v recesi. Míra nezaměstnanosti v Řecku se pak v květnu vyšplhala na rekordní maximum 27,6 procenta.