"Většinu z klientů, kteří měli zakoupený zájezd s odletem 5. a 8. září, jsme telefonicky kontaktovali a přes 80 procent z nich mělo zájem letět. Zbylým klientům jsme bezplatně změnili destinaci nebo vrátili peníze," uvedl mluvčí CK Fischer Jan Osúch.
Stanovisko ministerstva zahraničních věcí, které nadále nedoporučuje cestovat do Egypta, vnímá CK Fischer jako preventivní a ze strany státního úřadu pochopitelné. Podle CK jsou ale turistická letoviska bezpečná. "Naše doporučení se nemění," řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva Johana Grohová. Ministerstvo chce podle ní počkat na to, co se v Egyptě bude dít v pátek, kdy tam bývají demonstrace. Situaci pak diplomacie vyhodnotí počátkem příštího týdne.
"Řídíme se mimo jiné názorem britského ministerstva zahraničí, které vždy přísně dbá na bezpečnost svých občanů, a přesto před cestami do letovisek nevaruje. Britské cestovní kanceláře, včetně velkých hráčů jako Thomas Cook nebo Thomson dál do Egypta létají," doplňuje Osúch.
Mírnější upozornění má podle něj i německé ministerstvo zahraničních věcí. Z Německa do Egypta i tak dál létají například cestovní kanceláře FTI a Schauinsland nebo z Polska cestovní kanceláře Rozpone či Travel Alventus.
Zájezdy do letovisek u Rudého moře zrušily velké české cestovní kanceláře kvůli zhoršení bezpečnostní situace a doporučení ministerstva zahraničí 16. srpna. Od pondělí tak nemají tuzemské CK v letoviscích u Rudého moře žádné turisty. Všech 5000 dovolenkářů odvezly domů, některým i zkrátily pobyt.
Exim tours v minulém týdnu urychlila stahování českých turistů z Egypta v obavě z dalších nepokojů. Jen repatriační lety přišly společnost na 10 milionů korun.
Ztráty tuzemských cestovních kanceláří dosáhnou kvůli rušení zájezdů do Egypta desítek milionů korun. Charterový dopravce Travel Service přijde na tržbách asi o půl miliardy korun.