Správkyně zrušila tendr na prodej hlavního areálu OP, vypíše nový

30.08.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Prostějov 30. srpna (ČTK) - Výběrové řízení na prodej hlavního areálu Oděvního podniku (OP) v Prostějově bylo zrušeno. Investor, který za tyto nemovitosti v odhadované hodnotě 180 milionů nabídl zaplatit 25 milionů korun, totiž nesplnil všechny podmínky. Nový tendr by měl být vyhlášen v září. Krajskému soudu v Brně to dnes oznámila insolvenční správkyně OP Miloslava Horská.

Do výběrového řízení na prodej hlavního areálu OP, jehož jediným kritériem byla výše nabídnuté ceny, se přihlásili dva zájemci. Zatímco podnikatel Miroslav Dokoupil z Luhačovic za celý areál nabídl 25 milionů korun, tak firma PV-Recykling je za jeho část nazvanou Zahrádky ochotna zaplatit 1,33 milionu korun. Podnikatel Dokoupil ale podle Horské ani přes opakovanou výzvu nesplnil podmínku, která se týkala zůstatku na účtu.

Správkyně Horská proto výběrové řízení ve středu se souhlasem věřitelského výboru zrušila a plánuje vyhlásit nový tendr. Věřitelský výbor stanovil, že nové výběrové řízení musí být vyhlášeno 3. září. Investoři budou moci nabídky předložit do 3. října.

Při prvním výběrovém řízení na prodej hlavního areálu OP bylo podle Horské osloveno zhruba 914 potenciálních investorů. Do tendru se nakonec přihlásili dva zájemci. Cenovou nabídku údajně zaslala také firma Kamika Trading. V době otevírání obálek ale její nabídka nebyla doručena, takže tato společnost nemohla být do tendru zařazena.

Hlavní výrobní a administrativní areál OP v Prostějově je rozlehlý a má několik výrobních a administrativních budov, sklady, teplárnu, kotelnu i železniční vlečku. Horská si proto nechala vypracovat koncepci jeho dalšího využití, která připouští i budoucí rozdělení areálu na více částí.

Horská ve zprávě pro brněnský soud vypočítala dosavadní čistý příjem z prodeje výrobních areálů bývalých poboček OP a pozemků ke konci loňského září téměř na 99 milionů korun. Dosud nejvíc peněz insolvenční správkyně pro věřitele OP získala prodejem výrobního areálu v Uherském Hradišti, jehož kupní cena činila 38 milionů korun.

V této částce není zahrnut výtěžek z prodeje výroby na míru, který je 58 milionů korun. Součástí výplaty není ani 35 milionů z prodeje výrobních areálů OP v Olomouci, Ostravě a Drahanech, jelikož tyto transakce nebyly v září ještě dokončeny. Soud letos Horské povolil prodat více než dvě desítky ochranných známek včetně vlajkové oděvní značky OP Profashion.

Pohledávky vůči OP nárokuje podle insolvenčního rejstříku 555 věřitelů, kteří požádali celkem o více než dvě miliardy korun. České spořitelně, která je zajištěným věřitelem, prostějovská textilka dluží zhruba 675 milionů korun. Znalci hodnotu podniku odhadli zhruba na miliardu korun. V dobách, kdy Oděvní podnik provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10.000 lidí. Po prohlášení konkurzu v roce 2010 se jejich počet postupně snížil na několik stovek.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK