Podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) se schůzky zúčastnili zástupci NSZ, pracovníci ERÚ, zástupci policejního prezídia a vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan. Jednání se týkala podrobností k podnětům, které ERÚ na NSZ podal a které by měly vést ke správním žalobám na držitele licencí.
"Šlo o to, jaké by měly mít případná podání náležitosti, aby se s nimi mohlo pracovat. Jde o to, aby se taková podání nemusela vracet, byl by to zbytečný průtah. Schůzka tak měla koordinační charakter," řekl ČTK Ištvan.
Podle něj už ERÚ některá oznámení podal na Nejvyšší státní zastupitelství. Vzhledem k tomu, že sídlo úřadu leží v obvodní působnosti Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, zúčastnili se schůzky i jeho zástupci. "K nám mohou některá podání napadnout. Pokud se tak stane, musí Vrchní státní zastupitelství v Olomouci přijmout taková organizační opatření, aby se to zvládlo," doplnil Ištvan.
Podněty se týkají solárních elektráren, které licenci získaly v roce 2010 krátce před změnou podmínek výroby elektřiny ze slunce. Od počátku roku 2011 se výkupní cena elektřiny snížila z 12,15 koruny za vyrobenou kilowatthodinu na 5,50 koruny. Podněty ERÚ podává jen krátce před uplynutím tříleté zákonné lhůty, která vyprší na konci letošního roku.
Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková se domnívá, že část solárních elektráren získala v roce 2010 licenci neoprávněně. Podle ní je možné, že majitelé těchto elektráren neoprávněně čerpají podporu ve výši několika miliard korun ročně.
Velké rozšíření solárních elektráren v letech 2009 a 2010 vedlo k razantnímu zvýšení celkové částky, která míří na podporu obnovitelných zdrojů. V letošním roce se jedná o 44,4 miliardy korun, z toho 11,7 miliardy platí vláda ze státního rozpočtu a zbytek spotřebitelé v cenách elektřiny. Poplatek na obnovitelné zdroje kritizují průmyslové podniky, podle nich kvůli tomu české firmy ztrácí konkurenceschopnost.