CERA: Břidlicový boom už v USA zvyšuje příjmy domácností

04.09.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 4. září (ČTK) - Prudce rostoucí těžba ropy a zemního plynu z břidlicových hornin už výrazně přispívá k růstu americké ekonomiky a zvyšuje příjmy domácností. Díky břidlicovému boomu loni posílil výkon ekonomiky USA o téměř dvě procenta a příjmy domácností vzrostly o zhruba 2,5 procenta. Plyne to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila energetická konzultační společnost IHS CERA.

Zpráva spočítala, že rozvoj těžby z břidlic takzvaným frakováním loni zajistil v USA přímo a nepřímo 2,1 milionu pracovních míst, zvýšil příjmy federální vlády a vlád států o celkem 75 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu Kč) a k hrubému domácímu produktu přispěl částkou 283 miliardy dolarů, což bylo 1,8 procenta ročního HDP. Roční průměrný příjem amerických domácností se díky růstu produkce a nižším cenám energie zvýšil o více než 1200 dolarů (23.500 Kč).

Břidlicový boom bude přitom v příštích letech ekonomiku a příjmy dál zvyšovat. IHS CERA předpovídá, že do roku 2020 počet pracovních míst zajištěných díky rostoucí produkci ropy a plynu v celé ekonomice dosáhne 3,3 milionu. Příjmy průměrné domácnosti by měly do konce desetiletí vzrůst o 2700 dolarů a do roku 2025 o více než 3500 dolarů.

Snížené energetické náklady, které jsou výsledkem břidlicového boomu, přinesou americkým průmyslovým firmám konkurenční výhodu proti zbytku světa, zejména v chemii a odvětvích náročných na energii. To by podle IHS CERA mělo posílit investice v těchto oborech a průmyslová výroba do konce dekády jen díky nově těžbě stoupne o 3,5 procenta.

"Revoluce nekonvenční ropy a plynu se netýká jen energetiky, je to také velká věc pro celou ekonomiku," uvedl ke zprávě místopředseda IHS CERA a známý expert na globální energetiku Daniel Yergin. "Dlouhodobý nárůst nabídky levné energie prospívá běžným domácnostem a pomáhá revitalizovat americký průmysl; to dodává americké ekonomice i celým Spojeným státům konkurenční výhodu," dodal.

Americké ekologické organizace se už s "břidlicovou revolucí" ze značné části smířily, požadují však přísnější kontrolu těžby, která podle nich může vést ke kontaminaci podzemní vody nebo k vyššímu úniku skleníkových plynů do atmosféry. "Pokud argumentujeme přínosy rozvoje tohoto zdroje, musíme být také připraveni argumentovat, že uděláme všechno možné pro to, abychom minimalizovali rizika pro veřejné zdraví a životní prostředí," řekl agentuře Bloomberg právník skupiny Environmental Defense Fund Mark Brownstein.

Umírněné zelené skupiny v USA vzaly na vědomí, že rozvoj tak rozsáhlých zdrojů relativně čisté suroviny není možné zastavit, zvláště když Spojeným státům v minulých letech zajistil zřetelné snížení emisí skleníkových plynů. Zemní plyn na americkém trhu díky novým zdrojům za poslední desetiletí prudce zlevnil a americké elektrárny díky tomu hromadně přecházejí ze "špinavého" uhlí na mnohem čistší plyn.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK