Rusko spotřebuje ročně asi 1500 tun vzácných kovů. Společnost Rostec ale odhaduje, že do roku 2020 se spotřeba těchto kovů v zemi zvýší až na 6000 tun. Na celosvětové těžbě vzácných kovů se Rusko nyní podílí zhruba dvěma procenty.
Cílem firem je podle agentury Reuters to, aby jejich těžba pokryla do roku 2017 celkovou poptávku po vzácných kovech v Rusku. IST je investiční společností, která patří ruskému magnátovi Alexandru Nesisovi.
Čína jako hlavní dodavatel vzácných kovů na světové trhy v poslední době výrazně omezila jejich vývoz, což vyvolalo prudký růst cen, ale také obchodní spory. Spojené státy, Japonsko a Evropská unie si na snahu Číny o kontrolu sektoru stěžovaly u Světové obchodní organizace (WTO). Podle nich se Čína omezením vývozu snaží zvýšit cenu těchto strategických kovů a získat konkurenční výhodu.
Vzácné kovy jsou převážně prvky ve spodní části Mendělejevovy tabulky. Některé se používají například při výrobě obrazovek, kde fungují jako luminofory, tedy látky schopné uchovat dodávanou energii a následně ji vyzařovat ve formě světla. Jiné zase hrají nezastupitelnou roli při výrobě bateriových článků pro hybridní vozy nebo při výrobě systémů na výrobu energií z obnovitelných zdrojů.