MAAE nyní předpokládá, že kapacity do roku 2030 vzrostou o 17 až 94 procent, v závislosti na široké škále faktorů - například na tempu růstu světové ekonomiky. Loňská prognóza MAAE počítala s růstem o 25 až 100 procent.
Celková kapacita jaderných elektráren by se podle nové prognózy měla do roku 2030 vyšplhat na 435 až 722 gigawattů ze současných 373 gigawattů. "Ačkoli jsou čísla nižší než v naší poslední prognóze z roku 2012, stále ukazují na stabilní růst počtu jaderných elektráren v příštích 20 letech, zejména v Asii," uvedla agentura.
Krátkodobé vyhlídky jaderné energetiky ve vyspělých zemích podle MAAE negativně ovlivní nízké ceny zemního plynu a růst dotací pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Realizaci kapitálově náročných projektů v jaderné energetice navíc komplikuje pokračující finanční krize, podotýká agentura Reuters.
V dlouhodobém horizontu by nicméně jaderná energetika měla těžit z rostoucí světové populace a poptávky po elektřině, z obav z klimatických změn a také z výkyvů v cenách jiných zdrojů energie.
Po celém světě je nyní 434 jaderných reaktorů a dalších 69 je ve výstavbě. Havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011 ale některé země, například Německo, přiměla k odchodu od jaderné energetiky.