"Nemyslím, že je dobrý nápad vybudovat závod na výrobu jaderného paliva jen kvůli tomu, aby byl postaven. Vnímáme to tak, že to musí být obchodní projekt, který bude efektivní a návratný," řekl Konstantinov.
Připomněl, že Tvel v současnosti buduje závod na zpracování jaderného paliva na Ukrajině ve spolupráci s tamní vládou a že by tento podnik měl od roku 2015 zásobovat všechny ukrajinské jaderné elektrárny. "Jenže tam je 15 reaktorů ruského typu. Naproti tomu v Česku je nyní jen šest reaktorů," řekl. "Neříkám, že to je málo pro výrobu elektřiny, protože pokrývají velkou část produkce v Česku. Ale je třeba, aby existoval určitý minimální počet reaktorů, pravděpodobně ne méně než deset, aby bylo možné efektivně takový závod využívat," dodal.
Konstantinov ale vidí v Česku perspektivy v rozvoji firmy Alvel, na jejímž založení se v roce 2011 dohodli zástupci Tvelu s českou firmou Alta. Česko-ruský podnik Alvel funguje od roku 2012 a nyní se převážně zabývá výzkumem efektivnějšího využívání paliva v Temelíně a v Dukovanech. "Chceme rozvinout jejich kapacitu, aby mohli provádět výzkum a vývoj i pro další reaktory ruského typu, například na Slovensku nebo v Maďarsku," řekl Konstantinov. "Samozřejmě to ale neznamená, že by Tvel nepokračoval ve svém vlastním výzkumu a vývoji jaderného paliva, je to vyvážené," podotkl.
Tvel zajišťuje palivo pro Dukovany od spuštění jejich prvního bloku v roce 1985. Podle Konstantinova uzavřela ruská firma nedávno dohodu s českou energetickou společností ČEZ, že bude čtyři jaderné bloky v Dukovanech zásobovat až do konce jejich životnosti. V Temelíně se původně využívalo palivo od americko-japonské společnosti Westinghouse, v roce 2011 ale elektrárna plně přešla na palivo od Tvelu. Současný kontrakt na dodávky paliva Tvelu pro dva reaktory v Temelíně platí do roku 2020.