Fischer: Provozovatelé solárních elektráren chtějí po ČR 3,3 mld

15.09.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 15. září (ČTK) - Čtyřicet tuzemských i zahraničních provozovatelů žaluje Českou republiku kvůli změnám podmínek provozování solární energie. Po státu chtějí kompenzaci v celkové výši 3,3 miliardy korun, uvedl dnes ministr financí v demisi Jan Fischer v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Náhradu škody chtějí kvůli 26procentní dani z výnosů solárních elektráren.

Podle Fischera jsou arbitráže v různé fázi. "Ministerstvo financí se bude vůči všem vymezovat, protestovat, takže máme myslím dobře nabito, aby to dopadlo dobře," řekl Fischer.

Omezení podpory fotovoltaiky schválili poslanci v listopadu 2010. Novela příslušného zákona mimo jiné stanovila, že elektřina z elektráren uvedených do provozu v letech 2009 a 2010 bude po dobu tří let podléhat dani 26 procent.

Podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie dále omezuje i aktuální novela, kterou v pátek schválil Senát. Tato novela však podle Fischera "dramatický nárůst" požadavků na kompenzaci nepřinese.

Senátem schválená novela ukončuje podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů uvedených do provozu od 1. ledna příštího roku. Příjemci dotací také budou muset odkrývat své vlastníky. Snižuje i příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů, který spotřebitelé platí v ceně elektřiny. Novela také stanovuje horní hranici příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů ve výši 495 korun za megawatthodinu, zatímco letos lidí platí 583 korun.

Solární daň se bude odvádět z elektřiny vyrobené od 1. ledna příštího roku, a to po tu dobu, po kterou bude trvat právo na podporu výroby elektřiny. Její sazba klesne z dosavadních 26 na deset procent. Vztahovat se bude na elektrárny uvedené do provozu v roce 2010, kdy vrcholil solární boom.

Velké rozšíření solárních elektráren v letech 2009 a 2010 vedlo k razantnímu zvýšení celkové částky, která míří na podporu obnovitelných zdrojů. V letošním roce jde o 44,4 miliardy korun, z toho 11,7 miliardy platí vláda ze státního rozpočtu a zbytek spotřebitelé v cenách elektřiny. Štědrou podporu solární energie prezident Miloš Zeman už dříve nazval "solárním tunelem".

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK