"Omezení se nyní ruší. Skončí v lednu 2014," řekl prezident agentuře Bloomberg.
Kypr se stal první zemi eurozóny, která v zájmu záchrany svých bank před zhroucením zavedla přísná omezení na pohyb peněz. Předcházela tomu dohoda s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem na záchranném úvěru v celkovém objemu deset miliard eur (téměř 260 miliard Kč). V rámci dohody musela země zabavit část vkladů v kyperských bankách a zredukovat svůj přebujelý bankovní sektor.
V srpnu mezinárodní věřitelé spolu s kyperskou vládou vypracovali plán postupného rušení překážek pro pohyb peněz. Konkrétní termíny plán neudává, uvádí ale, že po dokončení fúzí kyperských bank v příštím roce se plně obnoví volný pohyb kapitálu.
Zástupci takzvané trojky věřitelů, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky a MMF, koncem července na závěr své hodnotící mise na Kypru oznámili, že zemi se daří plnit podmínky mezinárodního záchranného programu, i když vyhlídky ekonomiky jsou nejisté. Ministři financí eurozóny minulý týden uvolnili Kypru další část z dohodnuté finanční pomoci Kypru ve výši 1,5 miliardy eur a poté svůj příspěvek 113 milionů dolarů poslal i MMF.