Výnos z hektaru podle Půčka odpovídá desetiletému průměru. Loni moravské vinice postihly mrazy. Ve srovnání s předloňskem bude úroda letos mírně slabší. V roce 2011 se v Česku vyrobilo 690.000 hektolitrů vína.
Podle Půčka už vinaři čekají na slunce. "Uvidíme, co se podaří do konce měsíce a co udělá říjen," uvedl Půček. Už nyní je podle něj jisté, že se sklizeň protáhne do začátku listopadu, obvykle končí kolem poloviny října.
Vlhko ve vinicích podporuje plíseň šedou. Vinaři musí co nejrychleji posbírat rané odrůdy. "Rostlina ale přijímá vodu, obsah cukru bude nižší," uvedl Půček.
Dnes zahájilo sklizeň například Vinařství Lahofer na vinici U Hájku v Dobšicích na Znojemsku. Oproti původním plánům firma sklízí hrozny ručně. Podle šéf vinohradů společnosti Michala Ellera vinice potřebují více slunečního svitu. "Zatím je to ale dobré, sklízet budeme určitě měsíc a půl," uvedl Eller.
Vinařství LAHOFER vlastní 480 hektarů vinic. Zatím se sklízí Moravský muškát nebo Müller Thurgau, na burčáky Irsay Oliver. Vinařství LAHOFER chce letos vyrobit kolem 600.000 lahví vína. Je to zhruba dvojnásobek loňského počtu. Důvodem je nákup nových vinohradů.