Ázerbájdžán podepsal kontrakty na dodávky plynu do Evropy

19.09.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Baku 19. září (ČTK) - Ázerbájdžánská státní energetická společnost SOCAR dnes podepsala s evropskými odběrateli kontrakty na budoucí dodávky zemního plynu z velkého kaspického pole Šach Deniz II do Evropy. Dodávky plynovodem Trans Adriatic Pipeline (TAP) by měly začít v roce 2019 a stanou se jednou z alternativ vůči plynu z Ruska.

"Je to průlomová dohoda, protože zajišťuje dodávky do Evropy na celá desetiletí z nového regionu za podmínek, které odrážejí situaci na evropském trhu plynu," uvedl k dohodě šéf komoditní divize německého koncernu E.ON Christopher Delbruck. Vedle E.ON bude plyn z Ázerbájdžánu odebírat britská Shell, Bulgargas, španělská Gas Natural Fenosa, řecká DEPA, francouzská GDF Suez, italské Enel a Hera Trading a švýcarská AXPO.

SOCAR a jeho partneři BP, Statoil a Total vybrali v červnu pro zajištění dodávek plynu z jejich projektu konsorcuim TAP. Od počátku roku 2019 má proudit plyn z Ázerbájdžánu plynovodem Transanatolian Pipeline (TANAP) na hranice Turecka a Bulharska, kde se má napojit plynovod TAP dál na západ.

Baku tak dnes potvrdilo záměr dodávat plyn do Evropy navzdory zvýšenému diplomatickému úsilí Moskvy. Ruský prezident Vladimir Putin minulý měsíc navštívil Ázerbájdžán, aby podkopal dominanci západních energetických skupin v tamní energetice a vrátil zemi pod vliv Ruska, ničeho významnějšího ale nedosáhl.

Plán vyvážet plyn z Ázerbájdžánu je ranou pro úsilí Moskvy získat plnou kontrolu nad trasami přepravy plynu z bývalého Sovětského svazu. Evropští odběratelé plynu se snaží zbavit přílišné závislosti na ruském Gazpromu, jehož dlouhodobé kontrakty jsou vázány na ceny ropy, a jsou tak v porovnání s cenami plynu na trhu příliš vysoké. Gazprom dodává do Evropy asi 150 miliard krychlových metrů plynu ročně, a pokrývá tím čtvrtinu evropské spotřeby. Moskva na snahu Evropanů rozšířit zdroje dodávek odpověděla plánem plynovodu SouthStream přes Černé moře a Balkán do Itálie.

Šach Deniz by měl dodávat 16 miliard kubíků plynu ročně, z toho deset miliard půjde do Evropy a šest zůstane v Turecku. Asi osm miliard kubíků skončí na italském trhu, uvedl viceprezident SOCAR Elšad Nasirov. Před dvěma roky konsorcium čekalo, že bude moci vyvážet kolem 40 miliard kubíků plynu, ukázalo se ale, že na takový objem není poptávka.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK