Electrica podala na ČEZ žalobu k Mezinárodnímu rozhodčímu soudu při Mezinárodní obchodní komoře v Paříži loni v říjnu. ČEZ podle rumunské firmy porušil privatizační smlouvu z dubna 2005, na jejímž základě získal kontrolní podíl v Electrica Oltenia. Konkrétní důvod porušení smlouvy rumunská firma neuvedla.
"ČEZ i nadále trvá na tom, že privatizační smlouvu uzavřenou v roce 2005 neporušil, což bylo stranami potvrzeno při následném dokoupení zbývajících minoritních podílů od společnosti Electrica S.A. v roce 2009. Z toho důvodu ČEZ, a. s. považuje nárok společnosti Electrica S.A. za naprosto neopodstatněný a navrhl zamítnutí žaloby," uvedla dnes česká skupina.
Koupí 51 procent v distribuční společnosti Electrica Oltenia vstoupil ČEZ na rumunský trh. V roce 2009 dokoupil podíly minoritních akcionářů, čímž se stal jediným vlastníkem rumunské společnosti. Distribuční společnost nyní funguje pod názvem CEZ Distributie a působí v jihozápadní části Rumunska. Zajišťuje dodávky elektřiny pro téměř 1,4 milionu zákazníků.
ČEZ v Rumunsku investoval také do výroby elektřiny. Skupina provozuje větrný park Fantanele a Cogealac s instalovaným výkonem 600 megawattů. Výroba elektřiny v parku se podílí deseti procenty na celkové rumunské výrobě z obnovitelných zdrojů.
Do konce roku 2012 vytvořil ČEZ v Rumunsku kumulovaný zisk před odpisy 16,9 miliardy korun. Podle hodnocení skupiny je investice v této zemi nad očekávanou návratností.