NCUA tvrdí, že úvěrová družstva kvůli údajným podvodům přišla o miliony dolarů na úrocích z úvěrů. Úřad ve sporu zastupuje pět zkrachovalých úvěrových družstev a mezi bankami, které chce postavit před soud, jsou i britské ústavy Lloyds Banking Group a Royal Bank of Scotland, nizozemská Rabobank nebo francouzská Société Générale.
Podle dokumentů, které dostal americký soud, držela úvěrová družstva desítky miliard v investicích a dalších aktivech. V příjmech z úroků ale kvůli údajné manipulaci se sazbou LIBOR obdržely méně, než kolik by jinak měly dostat, píše se ve spisech, z nichž cituje agentura Reuters. Banky se k obvinění zatím nevyjádřily.
Kvůli údajné manipulaci se sazbou LIBOR vyšetřovaly úřady po celém světě více než desítku bank a makléřských společností. UBS nedávno přistoupila na pokuty v celkové výši 1,5 miliardy dolarů, aby v USA, Velké Británii, Švýcarsku a Japonsku ukončila trestní vyšetřování kvůli údajné manipulaci se sazbou. Urovnání sporu s úřady dosáhly v minulosti již banky Barclays a Royal Bank of Scotland Group.
LIBOR je globálně využívanou sazbou, od níž se odvozují úroky pro značné množství soukromých i veřejných transakcí. Doposud ji denně vytvářela Britská bankovní asociace na základě informací, které obdržela od bank. Nedávné skandály s tvorbou sazby ale ukázaly, že některé banky předkládaly nepravdivé údaje, aby získaly výhody na trhu. V průběhu letošního roku se rozhodlo, že o agendu související s tvorbou sazby se bude starat burzovní společnost NYSE Euronext.