Ministerstvo tak vládě předloží verzi, ve které upraví jen kritizované zdanění investičních fondů a osvobození dividend a podílů na zisku od daní z příjmů. "Příslušná ustanovení byla v návrhu zákonného opatření Senátu upravena v souladu s připomínkami, které k těmto tématům zazněly v Senátu," uvedlo MF. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka již v srpnu řekli, že Senát tuto předlohu kvůli zmíněným změnám zamítne. Označili ji za tunel a riziko pro veřejné rozpočty.
Úplné osvobození dividend pro právnické i fyzické osoby je přitom již obsaženo v platném, avšak nikoliv ještě účinném zákoně. Senátem zamítnutý návrh tak počítal pouze s předsunutím účinnosti již na rok 2014. "Zákonné opatření s tímto posunutím účinnosti nepočítá. V příštím roce by tedy neměly nastat změny v oblasti zdanění dividend, respektive podílů na zisku," uvedl Petr Toman z poradenské společnosti KPMG.
V případě zdanění investičních fondů by podle Tomana návrh zákonného opatření měl zavést nulovou sazbu daně z příjmů právnických osob pro investiční fondy, které splní vybraná kritéria, a následné zdanění podílů na zisku vyplácených těmito fondy by mělo být na úrovni 19 procent pro právnické osoby a 15 procent pro fyzické osoby.
V návrhu by měla dále zůstat například integrace daně dědické a darovací do zákona o daních z příjmů nebo prodloužení lhůty pro osvobození příjmů fyzických osob z prodeje cenných papírů ze šesti měsíců na tři roky.
Návrh zákonného opatření o dani z nabytí nemovitých věcí by pak měl podle vyjádření KPMG obsahovat jednu změnu, a to že v případě koupě nebo směny nemovitosti si budou moci smluvní strany zvolit, kdo bude poplatníkem daně. "Může jím být prodávající jako v dosavadním pojetí daně z převodu nemovitostí; v tom případě bude nabyvatel ručitelem. Druhou alternativou je, že poplatníkem daně bude nabyvatel," vysvětlil Toman.
Schůze Senátu, na které by tyto návrhy byly projednány, by pak měla proběhnout v první polovině října.