Označování země původu místem, kde bylo naposled provedeno zpracování masa, umožňuje evropská legislativa. Toman si je podle svých slov dlouhodobě vědom problému, kdy dochází k faktickému matení spotřebitele, který neví, odkud maso, které si kupuje, vlastně pochází. "Dosavadní systém označování je potřeba upravit či zpřísnit nad požadavky EU," uvedl.
Ministr se s Bernardym setkal poté, co šéf veterinářů na závěr Světového veterinárního kongresu v Praze před týdnem prohlásil, že maso dovážené ze zahraničních chovů do českých maloobchodních řetězců prochází jen malou kontrolou. Situace je prý vážná především u drůbeže. Dovezené maso se údajně v některých případech přebaluje a pod značkou CZ se pak dostává na český trh. Později Bernardy své tvrzení zmírnil, že nechtěl kritizovat kontrolní činnost Státní veterinární správy.
Bernardy dnes po setkání s ministrem uvedl, že svým sdělením chtěl pouze reagovat na znepokojení veřejnosti v souvislost se zjišťováním cizorodých látek v potravinách živočišného původu, zejména pocházejících z dovezených zvířat. "V žádném případě nezpochybňuji kontrolní činnost Státní veterinární správy, která je nepochybně prováděna plošně a kvalitně. Naopak oceňuji jejich práci, která je v evropském měřítku hodnocena jako jedna z nejlepších," uvedl Bernardy. Zároveň podpořil aktivitu ministra ve zintenzivnění kontrol potravin dovážených z rizikových zemí.