Podle analýzy loni směrovalo až 38,6 procenta z celkového objemu vyvezeného vojenského materiálu do zemí, kde neexistuje demokratická kontrola ozbrojených složek, nezávislé soudnictví a policie a způsob vlády je z podstaty autoritářský. Za tyto země AI považuje například Jemen, Egypt nebo Alžírsko. V roce 2011 přitom směřovalo do "rizikových" zemí 34,5 procenta vývozu. Posledních minimálně šest let se ale tento podíl stabilně drží nad třetinou celkového exportu, uvedla AI.
"Vývoz zbraní do těchto zemí je v ČR často dán historicky, ČSSR ve velkém vyvážela např. do Egypta nebo Sýrie a tradiční obchodní napojení přetrvalo. V současných konfliktech se mnohde bojuje se starými zbraněmi československé výroby," dodal expert Amnesty International na problematiku zbraní Michal Mochťak.
Podle AI se dosavadní jednání České republiky v oblasti obchodu s vojenským materiálem v praxi odklání od deklarovaných principů zahraniční politiky. Organizace vyzvala ministerstvo zahraničních věcí, aby ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou a Senátem ČR připravilo opatření pro zlepšení dohledu nad schvalovacím procesem licencí do zemí, ve kterých hrozí riziko použití zbraní a vojenského materiálu k potlačování lidských práv.