"Spotřebitelé by neměli být vystaveni riziku, že nebudou mít možnost volat tam, kam chtějí," komentovala rozhodnutí eurokomisařka Neelie Kroesová, odpovědná za digitální agendu. Navíc podle ní v případě trhu s pevnými linkami často existuje monopolní situace. "Musíme zajistit přístup k sítím pro všechny operátory, včetně alternativních," dodala Kroesová.
V tiskové zprávě dnes komise připomněla, že ČTÚ má nyní tři měsíce na to, aby spolu s ní a Sdružením evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací (BEREC) nalezl řešení problému. Do té doby je uvádění návrhu do praxe pozastaveno.
Evropské předpisy o telekomunikacích vyžadují, aby operátor propojil svou síť se sítí všech dalších subjektů na trhu. Podle návrhu ČTÚ by tuto povinnost měli pouze zavedení operátoři, alternativní ale nikoliv, míní Evropská komise. U všech operátorů však bylo zjištěno, že na příslušných trzích jsou významnou tržní silou.
ČTÚ informoval komisi o svém návrhu ohledně alternativních operátorů a poplatků, které si vzájemně účtují, letos na konci srpna. Poplatky, označované jako "sazby za ukončení volání v pevném místě", si provozovatelé pevných sítí účtují za přepojení hovoru z jiné pevné či mobilní sítě. ČTÚ se snaží řešit například stanovování nadměrných sazeb na trhu, kde mají operátoři pevných linek monopol.