Vatikánská banka spravuje peníze Vatikánu a katolických organizací po celém světě. Italská centrální banka se však domnívá, že někteří Italové ve vatikánské bance ukrývají své příjmy před zdaněním. Vatikánská banka, která není přístupná veřejnosti, obvinění z praní špinavých peněz odmítá.
Podle dnešní zprávy IOR v roce 2011 hospodařila se ziskem 20,3 milionu eur. Čtyřnásobné zvýšení v následujícím roce jí umožnilo přispět do rozpočtu Vatikánu částkou 54,7 milionu eur (1,4 miliardy Kč). Skoro 32 milionů eur banka nechala stranou na krytí rizik.
Prezident banky Ernst von Freyberg však upozornil, že letošní rok nemusí přinést tak dobré výsledky. Zisky by totiž mohly snížit rostoucí úrokové sazby. Instituce zároveň prochází transformací, která má zlepšit fungování a způsob jejího vedení, což s sebou nese další výdaje.
IOR založil v roce 1942 papež Pius XII. Vatikán podle agentury AP dlouho tvrdil, že IOR není bankou, ale specifickou finanční institucí, která má spravovat převážně peníze určené pro církevní instituce a charitativní práce. V minulém roce se ale začalo ukazovat, že IOR se chová podobně jako banka a nabízí svým klientům služby týkající správy jejich majetku. Loni IOR na poplatcích za tyto služby a za poskytování půjček vydělala zhruba 12,2 milionu eur.
Papež František chce vnést světlo do činnosti IOR a koncem června jmenoval zvláštní komisi pro vyšetřování banky. Ústav pro věci víry vede tisíce účtů, především klientů z řady duchovních a kongregací, které v současnosti jeden po druhém kontrolují externí poradci.