Podniky loni daly do ekologických investic 13,2 miliardy korun, což byla meziročně zhruba o miliardu méně. Veřejný sektor investoval loni 12,4 miliardy korun, meziročně bezmála o dvě miliardy více. Zhruba 40 procent veřejných výdajů pocházelo z vlastních zdrojů a rozpočtů, přibližně 5,7 miliardy představovaly dotace, z toho více než polovina ze zahraničí. Především na velkých projektech v oblasti čištění odpadních vod se finančně významně podílí Evropská unie. Prostřednictvím úvěrů a půjček byly financovány projekty za 1,2 miliardy Kč.
Investice do čistíren odpadních vod loni dosáhly 11,8 miliardy korun, což byla meziročně o více než dvě miliardy Kč vyšší částka. Do ochrany ovzduší a klimatu šlo 4,2 miliardy Kč, o 600 milionů méně než před rokem. Třímiliardovou částku překročily také investice do hospodaření s odpady. Na ochranu a sanaci půdy, podzemních a povrchových vod šlo 2,6 miliardy Kč, na ochranu biodiverzity 300 milionů.
Zhruba 20 miliard ročně vkládá Česko do životního prostředí od roku 2003. Jasně přitom dominují investice do výstavby a rekonstrukcí čistíren odpadních vod, což vyplynulo z povinnosti státu vůči EU zajistit do konce roku 2010, aby všechny obce nad 2000 obyvatel byly připojeny na kanalizaci a čistírnu odpadních vod. V posledních letech rostou i investice do nakládání s odpady.
Při srovnání s rokem 1986, od kterého statistici investice na ochranu životního prostředí sledují, vzrostl jejich celkový objem více než desetkrát. Přesto nepatří letošní čísla k rekordním. Proti dosud nejvyšším více než 40 miliardám v roce 1997 byla loni investovaná částka nižší takřka o 40 procent.
Provozní náklady na ochranu životního prostředí loni klesly o 2,5 miliardy korun na 56,5 miliardy Kč. Snížily se také příjmy firem nabízejících služby a vedlejší produkty v oblasti životního prostředí. Tržby z prodeje služeb klesly o 1,8 miliardy Kč na 41,7 miliardy Kč. Za vedlejší služby podnikatelé utržili 12,7 miliardy Kč, v roce 2011 to bylo téměř 15 miliard Kč.