Spotřeba energie na hlavu je v této oblasti zatím velmi nízká a je pouze na zhruba polovině světového průměru, konstatovala IEA.
Nárůst poptávky povedou v regionu Indonésie a Thajsko, u nichž se hodnota spotřeby do roku 2035 zvýší trojnásobně. Agentura ale předpokládá, že energetické trhy v oblasti budou nadále deformovat palivové subvence, které loni region stály 51 miliard dolarů (966 miliard Kč).
Celková poptávka jihovýchodní Asie po energii se do roku 2035 zvýší o více než 80 procent. To IEA odvozuje od prognózy, podle níž ekonomický výkon těchto zemí dosáhne do cílového roku takřka trojnásobku a počet obyvatel se rozroste o zhruba čtvrtinu.
Spotřeba ropy se má zvýšit o 50 procent na 6,8 milionu barelů denně. Poptávka po uhlí by se mohla ztrojnásobit a tato surovina bude v polovině 30. let zajišťovat téměř polovinu produkce elektřiny v regionu proti nynější necelé třetině. IEA odhaduje, že kdyby byly uhelné elektrárny v zemích ASEAN stejně účinné, jako jsou dnes v Japonsku, mohla by spotřeba uhlí v regionu naopak o pětinu klesnout.
Poptávka po zemním plynu vzroste v jihovýchodní Asii o 80 procent na 250 miliard krychlových metrů ročně. Klíčoví těžaři v oblasti, jako je Malajsie, Indonésie, Barma a Brunej, kvůli tomu podle agentury výrazně omezí vývoz ve prospěch domácího prodeje.