Moody's: Možnost nesplácení dluhů USA je krajně nepravděpodobná

08.10.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Tel Aviv/New York 8. října (ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service považuje za "krajně nepravděpodobné", že by Spojené státy přestaly splácet své dluhy. Agentura věří, že americká vláda udělá všechno pro to, aby splatila dluhy i v případě, že jí Kongres nezvýší takzvaný dluhový strop. Přední američtí bankéři ale vládu a zákonodárce varovali, že velké riziko pro ekonomiku by představovalo i to, kdyby se dluhy splácely na úkor jiných závazků.

"Máme (pro USA) rating AAA se stabilním výhledem, což odráží náš názor, že default (zmeškání platby úroku nebo jistiny z dluhu) je krajně nepravděpodobnou událostí," řekl na konferenci v Tel Avivu provozní ředitel Moody's Michel Madelain, jehož citovala agentura Reuters. Madelain dodal, že nynější nouzový stav, kdy kvůli zablokování peněz pro fiskální rok vláda omezila provoz části úřadů, úvěrový kredit americké vlády nijak nezasahuje.

Mnozí pozorovatelé včetně ratingových agentur předpokládají, že pokud Kongres do 17. října, kdy vláda narazí na dluhový strop, nynější limit dluhu nezvýší, začne ministerstvo financí přednostně splácet dluhy věřitelům před ostatními závazky, než aby riskovalo vyhlášení platební neschopnosti. Ministerstvo financí ale takový postup odmítá a tvrdí, že to není technicky možné. Bílý dům navíc v rozporu se standardní definicí označuje termínem "default" i situaci, kdy by včas neplatilo politické závazky státu, jako jsou důchody nebo sociální dávky.

Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) šéfové velkých amerických finančních institucí na setkáních s členy vlády a Kongresu upozorňovali na to, že upřednostňování plateb dluhů by mezi investory vytvořilo ohromnou nejistotu. To by podle některých zvýšilo náklady vládních půjček a vyvolalo na trzích otřesy. Republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů již schválila návrh zákona, který by vládu pověřoval, aby v případě dosažení dluhového stropu z průběžných daňových příjmů přednostně platila závazky vůči držitelům dluhopisů a důchody občanům.

Poté, co ministerstvo financí ztratí 17. října možnost vydávat nové dluhopisy, bude mít k dispozici na výdaje ještě asi 30 miliard dolarů (564 miliard Kč). První splátka úroků z dluhopisů připadá až na 31. října, a to v částce 5,9 miliardy dolarů. Řada ekonomů se podle WSJ domnívá, že vláda na to bude mít z daní dost peněz, aby nemusela sahat na jiné výdaje. Na 1. listopadu ale připadají platby do zdravotního systému Medicare, platby důchodů a výplaty pro armádu v celkové sumě 50 miliard dolarů. Klíčový bude zřejmě 15. listopad, kdy jsou splatné úroky v částce asi 30 miliard dolarů.

Ekonomové upozorňují, že splácení dluhopisů na úkor ostatních plateb bude znamenat rostoucí stahování peněz z ekonomiky. To by výrazně poškodilo růst americké ekonomiky a mělo by to dopady na celou světovou ekonomiku.

Podle některých analytiků ale bude mít krize na vládní úvěrové náklady vliv spíše pozitivní, stejně jako podobný vývoj kolem zvyšování dluhového stropu v létě 2011. "Kdyby vláda našla způsob, jak přestat platit lidem, ale dál platit věřitelům, myslím, že by to vedlo k hlubokým ekonomickým otřesům a nejistotě. To by srazilo ceny jiných aktiv (akcií a komodit), ale bylo by to dobré pro státní dluhopisy," řekl listu Eric Stein z investiční společnosti Eaton Vance.

Investoři se uchylují k americkým vládním dluhopisům, které se považují za bezpečnou investici, kvůli rozpočtovým sporům již nyní, což zvyšuje jejich ceny a snižuje výnosy. Výnosy klíčových desetiletých bondů klesly z více než dvouletého maxima 3,0 procenta, kde byly 6. září, na pondělních 2,64 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK